Vooruitzichten voor 2001 De Nederlandse economie zal zich na het uitbundige jaar 2000 ook in het lopend jaar naar verwachting redelijk gunstig ontwikkelen, al zal het groeipercentage van de afgelopen twee jaar niet worden gehaald. Ook in het werkgebied van de bank, het noorden van Nederland, zijn de vooruitzichten positief. De bank verwacht daarom een doorgaande groei van haar bedrijfsvolume, met name in de zakelijke markt. De strategische heroriëntatie bij sommige grootbanken geeft de bank als professionele regionale financiële instelling extra ruimte voor expansie. Bij de particuliere sector zal de kredietgroei minder sterk zijn, nu de onroerendgoed markt terugkeert naar meer normale verhoudingen, en mogelijk een dempend effect uitgaat van de actuele situatie op de beleggingsmarkten. Daarentegen zal de grotere aandacht voor de adviesfunctie positief uitwerken op de particuliere balansvolumes. Al met al is de bank gematigd positief over haar groei in het lopend jaar. De recente ontwikkelingen op de beleggersmarkten, waar het klimaat veel minder uitbundig is dan twaalf maanden geleden, en de verhoudingen op de eurorentemarkten, waar onder invloed van het rentebeleid van de Europese Centrale Bank het verschil tussen de korte en lange rente thans te verwaarlozen is, maken het moeilijk een concrete verwachting voor de ontwikkeling van het nettoresultaat af te geven. Mede afgaande op de resultaten van de eerste maanden van 2001 behoort een duidelijke toename van de nettowinst uit normale bedrijfsuitoefening tot de mogelijkheden. Bedrijfsontwikkelingen Particuliere bedrijf Voor het particuliere bedrijf verliep het jaar 2000 zeer bevredigend. De kredietverlening aan particulieren nam toe met 16% ten opzichte van het topjaar 1999. Hierbij was de woninghypotheek, kernproduct van onze financiële advisering, beeldbepalend. Naast de hypotheekverstrekking via het kantorennet heeft ook de hypotheekverkoop via intermediairs een nieuwe impuls gekregen. Het spaargeldvolume ontwikkelde zich zeer positief. Met inbegrip van de uiterst succesvolle kapitaaldeposito- actie kwam de groei uit op 9%, waarmee de grens van f 3 miljard werd overschreden. In 2001 zal opnieuw het accent worden gelegd op de ontwikkeling van moderne spaar- en beleggingsproducten, geschikt voor alle categorieën spaarders. Ook het effectenbedrijf beleefde een topjaar. Bij de Friesland Bank stegen de provisiebaten met 37% in een vooral de eerste negen maanden zeer positief beursklimaat. Het aantal effectenrelaties nam toe met 8%. Om de dienstverlening verder te verbeteren zijn in 2000 speciale effectenadviesteams gevormd. Effectenbank Friesland Bank Securities te Amsterdam realiseerde een 35% hogere nettowinst op basis van een zeer hoog transactievolume. Naast de klassieke effectenadvisering is de bank in toenemende mate actief in het aanbieden van speciale beleggingsproducten, zoals het Elckerlyck Vermogensplan en het Beursgarantdeposito. De bank was zeer actief met speciale producten zoals scheeps-, film- en vastgoed-c.v.’s. Ook in 2000 bleek hiervoor grote belangstelling, en de bank heeft in dit segment een landelijke naam opgebouwd. Friesland Bank Jaarverslag 2000 15

Jaarverslagen Friesland Bank | 2000 | | pagina 29