Aan de lastenzijde was sprake van een gematigde kostenontwikkeling, in lijn met de verwachtingen bij het begin van het jaar. De Personeelskosten stegen met 12% tot f 125 miljoen, samenhangend met de stijging van de CAO-lonen en een verdere kwalitatieve versterking van de personele organisatie. Het aantal medewerkers van de bank groeide in het verslagjaar per saldo nog licht; gemiddeld waren 1034 medewerkers in dienst vergeleken met 1015 in het jaar 1999. De Overige beheerskosten namen toe met 11% tot f 68 miljoen. Hier zijn vooral de doorgaande kosten voor informatie- en communicatietechnologie zwaarwegend naast incidentele uitgaven in verband met de invoering van de chartale euro per 1 januari aanstaande. Dezelfde factoren verklaren in grote lijnen ook de stijging van de post Afschrijvingen met 18% tot f 16 miljoen. Aan risicobuffers werd een bedrag van f 28 miljoen gedoteerd, waarvan f 20 miljoen met betrekking tot waardeverandering van vorderingen. De verhoging met f 2,5 miljoen ten opzichte van 1999 houdt verband met de verdere groei van de uitstaande kredieten van de bank. Het schadeverloop in de debiteurenportefeuille was in het verslagjaar wederom gunstig. De dotatie aan het Fonds voor algemene bankrisico’s werd onveranderd gehandhaafd op f 8 miljoen. In het verslagjaar genoot de bank een buitengewone bate als gevolg van de overname van het beursfonds Alpinvest ad f 36 miljoen. Voorts nam de bank een buitengewone last ter grootte van f 22 miljoen in verband met de vergaande aanpassingen in haar kantorennet die in 2001 hun volledige beslag zullen krijgen, alsmede in verband met de kosten voor de nieuwbouw van het hoofdkantoor. Per saldo noteerde de bank een buitengewoon resultaat van f 22 miljoen. Bedrijfsresultaat, belastingen en nettowinst Het bedrijfsresultaat voor belastingen steeg met 70% tot f 111 miljoen. De post Belastingen bedrijfsresultaat nam toe tot f 6 miljoen. Daarbij zij opgemerkt dat de naar verhouding lage actuele belastingdruk bij de bank zijn oorzaak vindt in het feit dat een aanmerkelijk deel van de baten wordt verkregen onder de deelnemingsvrijstelling in de vennootschapsbelasting. De nettowinst van de bank, met inbegrip van het buitengewoon resultaat, komt uit op f 126 miljoen, wat overeenkomt met een stijging van 44%. Financiële kengetallen De baten/bedrijfslastenverhouding verbeterde met 18 basispunten tot 1,66 als gevolg van de sterke verbetering van het resultaat. Het rendement op het eigen vermogen steeg tot 14,3% exclusief het buitengewoon resultaat en kwam uit op 17,4% wanneer het buitengewoon resultaat wordt meegenomen. De solvabiliteit kon ook in 2000 op een zeer hoog niveau worden gehandhaafd. De Bis-solvabiliteitsratio s voor kemkapitaal en totaal vermogen bedroegen aan het eind van het jaar respectievelijk 10,9% en 12,9%. In relatieve termen is de Friesland Bank hiermee één van de sterkst gekapitaliseerde algemene banken van Nederland.

Jaarverslagen Friesland Bank | 2000 | | pagina 28