werd gerealiseerd. In het kader van een doelmatig balansbeheer werd de balanspost Rentedragende waardepapieren, voornamehjk staatsobhgaties, teruggebracht met f 206 miljoen tot f 1,5 miljard. De groei van het actiefbedrijf van de bank is voor een groot deel gefinancierd uit de onderhandse kapitaalmarkt, waar in binnen- en buitenland leningen met een lange looptijd, deels met een achtergesteld karakter werden opgenomen. Deze leningen werden geplaatst bij institutionele beleggers, maar ook bij bankinstellingen. In totaal werd voor f 610 miljoen opgenomen, waarmee de toename van de post Overige toevertrouwde middelen wordt verklaard. Voorts plaatste de bank onder haar Medium Term Note programma middellange notes voor een bedrag van f 55 miljoen, gerubriceerd onder schuldbewijzen. De gunstige ontwikkeling van het spaarbedrijf betekende dat aan additionele (achtergestelde) spaargelden f270 miljoen beschikbaar kwam, deels verantwoord onder de post Spaargeld, deels onder de post Achtergestelde schulden. Het Eigen vermogen van de bank groeide met f 130 miljoen tot f 790 miljoen, vrijwel uitsluitend door de toevoeging van het over het jaar 2000 behaalde resultaat. Het Fonds voor algemene bankrisico’s (FAR) werd wederom gedoteerd met netto f 5 miljoen. Met inbegrip van de balanspost Achtergestelde schulden en het FAR bedraagt het aansprakefijk groepsvermogen per jaarultimo f 1,3 miljard, een toename met 28% ten opzichte van het cijfer per einde 1999. Uitgedrukt als percentage van de balanstelling bedraagt het Aansprakefijk groepsvermogen bijna 11%. Resultatenrekening De totale baten namen in het verslagjaar toe met 25% tot f 348 miljoen, de bedrijfslasten stegen daarentegen met nog geen 12% tot f 210 miljoen. Rekening houdend met bijna f 28 miljoen aan dotaties aan risicobuffers resulteerde derhalve een bedrijfsresultaat voor belasting van fill miljoen, een verbetering met 70% ten opzichte van 1999. De Rentebaten namen toe met 14% tot f 177 miljoen. Deze toename is volledig het gevolg van de groei van het rentebedrijf. De rentemarge daalde licht, mede onder invloed van het renteverloop op de geld- en kapitaalmarkt. De Opbrengsten uit deelnemingen en effecten lieten een stijging zien van 72% tot f 78 •miljoen. Het betreft hier met name de opbrengsten uit het participatiebedrijf van de bank. Voorts worden onder deze post de opbrengsten verantwoord uit de bancaire deelnemingen. De post Provisie steeg tot f 83 miljoen, een toename van 17%. De effectenbedrijven van Friesland Bank Securities en van Friesland Bank ontwikkelden zich in het verslagjaar uitstekend, wat resulteerde in een stijging van 37% van de effectenprovisies. Ook de provisie-inkomsten uit het betalingsverkeer ontwikkelden zich zeer bevredigend: de inkomsten uit assurantiebemiddeling bij Friesland Bank Assurantiën en Aecum handhaafden zich op het niveau van 1999. Het Resultaat uit financiële transacties nam toe met f 3 miljoen samenhangend met de zeer positieve toon op de effectenmarkten. Friesland Bank Jaarverslag 2000 13

Jaarverslagen Friesland Bank | 2000 | | pagina 27