Verslag van de Raad van Bestuur De Friesland Bank in 2000 Algemeen De bank kijkt terug op een uiterst voorspoedig verlopen verslagjaar. Haar marktpositie kon in het gehele noorden van Nederland verder worden uitgebouwd, waarbij de belangrijkste groei werd gerealiseerd in de provincies Groningen en Drenthe, in lijn met de strategie van de bank. Met name bij de middelgrote ondernemingen, vaak feitelijk of qua structuur een familiebedrijf, kon de bank haar relatiekring aanmerkelijk uitbreiden. Daarbij waren, naast haar regionale oriëntatie, vaak haar professionele capaciteiten en haar slagvaardige beslisstructuur doorslaggevend. Ook het participatiebedrijf van de bank speelt een belangrijke rol bij de uitbreiding van haar aanwezigheid in de zakelijke markt. Het particuliere bedrijf concentreert zich in toenemende mate op inhoudelijke advisering en financieel maatwerk, dat wordt ondersteund met een aansprekend assortiment aan financieringsvormen en spaar- en beleggingsproducten. Mede door twee zeer succesvolle spaaracties overschreed het spaargeldenvolume voor het eerst de grens van f 3 miljard. Met de succesvolle plaatsing van enkele scheepvaart-c.v.’s en filmmaatschappen bewees de bank ook op het gebied van speciale beleggingsproducten haar expertise. In het kantorennet werden de voorbereidingen getroffen voor een ingrijpende vernieuwing van het bedieningsconcept. Inhakend op de sterke veranderingen in het gedrag van onze relaties en aansluitend bij de invoering van de chartale euro, zal het accent in de kantoren volledig worden verlegd naar inhoudelijke financiële advisering, waarbij geld- en betaalhandelingen zoveel mogelijk zonder menselijke tussenkomst worden verwerkt. Financiële uitkomsten Balans De groei van de bedrijfsactiviteiten wordt weerspiegeld in een groei van de balanstelling met 16% tot bijna f 12,4 miljard. De groei van de kredietverlening aan particulieren en ondernemingen bepaalde het totaalbeeld, daarnaast droeg ook het participatiebedrijf aanmerkelijk bij aan de groei. De Kredietverlening aan de private sector nam per saldo toe met f 1,1 miljard tot f 8,2 miljard, overeenkomend met een stijging van 16%. Het groeipercentage ligt iets lager dan dat over 1999, wat vooral samenhangt met de lagere groei op de markt voor woningfinancieringen. In het zakelijke segment bleef de marktvraag onveranderd sterk. De groeicijfers van beide segmenten schommelen eveneens rond de 16%. Het participatiebedrijf breidde haar portefeuille aandelenbelangen in ondernemingen aanmerkelijk uit, tevens werden participaties verkleind of afgestoten. Per saldo resulteerde een stijging van de post Aandelen in de beleggingsportefeuille van f 196 miljoen. Voor het overige zijn onder deze post gerubriceerd derivatenposities die door effectenrelaties van de bank of van haar dochter Friesland Bank Securities worden aangehouden. De Deelnemingen van de bank betreffen haar belangen in de bankinstellingen Van Lanschot N.V., Kempen 6c Co N.V. en Triodos Bank N.V. De toename van deze post is de resultante van hogere balanswaarderingen en een uitbreiding van het belang in Kempen 8c Co, die in de loop van 2000

Jaarverslagen Friesland Bank | 2000 | | pagina 26