jroningen is 11 utermatene sere verwondert «gaii Groningen dat gedurende de vroege Middeleeuwen tot de Friese kuststreek behoorde, nam net als de andere steden nabij de kusten van Noord' en Oostzee al gauw een autonome positie in. In de loop van de dertiende eeuw had het zich ontwikkeld tot het belangrijkste handelscentrum van het Friese noorden. De stad richtte zijn handel vooral op Hamburg en op de Oostzee. Maar ook andere streken werden door Groninger kooplieden aangedaan. Zo is Groningen een van de eerste steden in onze gewesten waarvan bekend is dat de kooplieden een eigen hanse voor de vaart op Keulen vormden om zich te verzekeren van privileges in den vreemde. Hoe onzeker de relatie van veel belangrijke handelssteden in noord- en oost-Nederland met de Hanze ook is, in een acte van 1422 is uitdrukkelijk vastgelegd dat Groningen was opgenomen in de stedenbond. Groningen beweerde in 1358 bij brief aan Lübeck tot de vroegste steden te behoren die zich bij de Duitse Hanze hadden aangesloten. De stad was verbolgen dat het besluit om de Hanze geen handel meer met Vlaanderen te laten drijven niet naar Groningen gezonden was. Groningen had meegedaan met de boycot als het op de hoogte was gebracht. 'Wet, dat uns utermatene sere verwondert, dat ghi allen Dutsken steden hebben breve ghesant, wodaner wiis dat men de Flaminghe vermiden sol, ende uns nyghene'. Groningen was zonder kustplaats te zijn een zelfverzekerd handelsknooppunt tussen het Oostzeegebied en Vlaanderen en de Nederrijn. y’-'y Voor de overslag werden in de havens, zoals in Groningen, niet alleen kranen, maar ook veel goedkopere wipbomen gebruikt Haring was als voedsel het oerproduct voor de handel in het noorden van Europa In de-Brugstraat m Groningen staat tog Hen gotisch f>and uit de Hanzetijd

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 48