bank vanaf het jaar 2001 adequaat moet gaan ondersteunen en is een nieuw systeem voor de verstrekking en administratie van leningen in gebruik genomen. Ook werd een nieuw programma voor particulier telebankieren geïmplementeerd. De introductie van een modern treasurypakket maakt het thans onder meer mogelijk zakelijke relaties te bedienen met geavanceerde derivatenproducten als rente- en valutaswaps en rentecaps. In het jaar 2000 zullen voorbereidingen op de chartale euro en keuzes op het vlak van Internettoepassingen een belangrijke plaats innemen in de ICT-activiteiten van de bank. Risicobeheer De groei van het bankbedrijf en de toenemende complexiteit van de verschillende producten en diensten die de Friesland Bank aanbiedt, vragen om een permanent en integraal risicobeheer. Tot de meest in het oog springende risico's, inherent aan het bancaire bedrijf, behoren het kredietrisico, het renterisico en het operationele risico. Het risicobeheer bij de Friesland Bank is ingericht op basis van een integrale structuur van systemen, procedures en richtlijnen, die regelmatig worden aangepast aan nieuwe ontwikkelingen en voortschrijdende inzichten. Kredietrisico's worden beheerst via een zorgvuldige kredietfiatteringsprocedure, waarvan een afgewogen autorisatiestructuur deel uitmaakt, en met een doorlopende kredietbewaking op post- en portefeuilleniveau. Grote kredietobligo's worden beoordeeld en bewaakt door een zwaar bemande Kredietcommissie. De Interne Accountantsdienst van de bank ziet toe op de naleving van procedures en richtlijnen. Vanuit de Raad van Commissarissen houdt een Credit Committee toezicht op de bewaking van het kredietrisico op geaggregeerd niveau. Risico's die samenhangen met de balansstructuur en -ontwikkeling, waaronder rente- en liquiditeitsrisico's, worden gemanaged door een Asset Liability Committee. De Raad van Commissarissen neemt regelmatig kennis van de inrichting van het balansbeheer van de bank. De toepassing van derivaten bij het financiële beheer van de bank vindt plaats binnen stringente kaders. Posities voor eigen rekening worden slechts voor zeer geringe bedragen ingenomen. Operationele risico's worden zo veel mogelijk beperkt, onder meer door middel van adequate, soms dubbel uitgevoerde, computersystemen en procedures. Nauwgezet wordt toegezien op de naleving van de complexe regelgeving die op het bank- en effectenbedrijf van toepassing is. Via een Audit Compliance Committee ziet de Raad van Commissarissen toe op de kwaliteit van de interne bewaking en haar effectiviteit.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 32