De actuele ontwikkelingen in de agrarische sector, waarmee de bank vanouds volledig vertrouwd is, hebben de bank doen besluiten haar agrarische expertise en betrokkenheid op te voeren en haar dienstverlening nadrukkelijker te richten op het gehele Noordelijk werkgebied. De bank is van oordeel dat ondanks steeds toenemende regelgeving en aanpassing aan wereldmarktprijzen, er ruimte en mogelijkheden blijven voor een gezonde agrarische bedrijfstak in Nederland en zij zal daarin blijven investeren. De kredietverlening aan het Midden- en Kleinbedrijf is bij de bank een belangrijk segment. Hier zal de komende jaren het accent worden gelegd op een efficiënt en doelmatig optreden, waarbij de ondernemer met integrale 'pakketten' wordt ondersteund. Vanuit Friesland Bank Assurantiën B.V. is in het verslagjaar reeds een speciale MKB-pohs ontwikkeld, die de ondernemer aanmerkelijke kosten- en efficiencyvoordelen oplevert. Het participatiebedrijf van de bank, dat de laatste jaren reeds een duidelijke groei doormaakte, is in 1999 sterk uitgebreid. De bank beschouwt het risicodragend deelnemen in middelgrote ondernemingen als een speerpunt van haar zakelijk beleid en zal de komende jaren hierin voor majeure bedragen investeren in mensen en middelen. Teneinde haar profiel naar de markt scherper te maken, heeft de bank eind 1999 al haar participatieactiviteiten gebundeld in een afzonderlijke entiteit, Friesland Bank Investments B.V.. Van hieruit worden onder de labels Friesland Bank Participaties B.V., Friese Participatie Maatschappij B.V. en Haarlemse Participatie Maatschappij B.V. activiteiten ontwikkeld. Waar de bank zich traditioneel beperkte tot investeringen in Noordelijke ondernemingen, brengen de schaalvergroting binnen het bedrijfsleven en de groeiende marktpositie van de bank met zich mee dat de bank in toenemende mate betrokken wordt bij grotere landelijke ondernemingen. De actuele situatie op de openbare kapitaalmarkt, waar gerenommeerde en sobde Nederlandse ondernemingen worden geconfronteerd met zeer lage waarderingen van hun aandeel, onderstreept het belang van een goede en ruime markt voor ondershands risicodragend vermogen. Wat de openbare markt betreft zal de Friesland Bank zich zowel inzetten om ondernemingen naar de beurs te begeleiden als omgekeerd een exit van de beurs mogefijk te maken, wanneer een beursnotering structureel belemmerend gaat werken. In 1999 werd voor f 131 miljoen geïnvesteerd in 15 ondernemingen. Per de jaarultimo was de Friesland Bank als aandeelhouder betrokken bij 51 ondernemingen. Hiermee was een bedrag gemoeid van circa f 267 miljoen. Organisatie Informatievoorziening Op ICT-gebied stonden de activiteiten voor een belangrijk deel in het kader van de jaar-2000 problematiek. Dankzij een grondige voorbereiding is de millenniumovergang vlekkeloos verlopen. Voorts is veel geïnvesteerd in de ontwikkeling van een nieuw relatiebeheerssysteem dat het commerciële beleid van de Friesland Bank Jaarverslag 1999 19

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 31