In 1999 speelde de bank wederom een belangrijke rol op de markt voor speciale producten, met name bij de plaatsing van participaties in scheepvaartondernemingen. Met in totaal 12 plaatsingen op haar conto is de Friesland Bank thans een van de leidende partijen. De activiteiten van de bank op het gebied van private banking en vermogensbeheer zijn in het verslagjaar verder uitgebouwd. Bij de uiterst dynamische ontwikkelingen op de beleggingsmarkten neemt de belangstelling voor het professionele beheer van effectenportefeuilles sterk toe. Onze dochteronderneming Friesland Bank Securities N.V. te Amsterdam kan terugzien op een uitstekend jaar. Zij is erin geslaagd haar positie als onafhankelijk professioneel effectenhuis, werkend voor zowel particulieren als institutionele en professionele partijen, te .versterken. Haar recente vermelding in het vooraanstaande periodiek Euromoney als thirdbest partij in Nederland in effectenresearch is een onderstreping van de kwaliteiten die een kleinere effectenbank kan bieden. In een nauwe samenwerking met de Friesland Bank zijn twee nieuwe varianten op de bekende Escape-formule succesvol geplaatst, namelijk een Nikkei-Escape en een Euro-stoxx-fifty-Escape, het laatste product inhakend op de invoering van de euro. De verzekeringsactiviteiten van de bank zijn ondergebracht bij Friesland Bank Assurantiën B. V. en bij onze in collectieve pensioenen gespecialiseerde deelneming Aecum B.V. Beide realiseerden hogere resultaten en een groei van hun bedrijfsomvang. De verzekeringsactiviteiten worden enerzijds in nauwe samenwerking met de bank gerealiseerd, anderzijds profileren beide bedrijven zich nadrukkelijk als zelfstandig en onafhankelijk makelaar in assurantieproducten voor particulieren en bedrijven. Het zakelijk bedrijf In 1999 vertoonde het zakelijk bedrijf van de bank een zeer sterke groei. Daarbij speelden zowel de toename van de kredietverlening aan ondernemingen als de ontwikkelingen bij het participatiebedrijf een belangrijke rol. De profilering van de bank als middelgrote professionele bank voor het Noordelijk bedrijfsleven leidde tot een sterke groei van het actiefbedrijf, waarbij het aantal relaties in het middensegment van de markt duidelijk toenam. De uitbreiding van de kredietverlening betreft langlopende bedrijfsfinancieringen, werkkapitaalfmanciering, leasing van bedrijfsactiva en financieringen in het kader van bedrijfsovernames en -opvolging. De in 1999 uitgebreide mogelijkheden van de bank om via haar afdeling Treasury 6c Financiële Markten relaties van dienst te zijn met geavanceerde derivatenproducten als swaptions en rentecaps vergroot de entree van de bank bij bedrijven die een eigentijds financieel management voeren. Electronic banking is thans een standaardelement bij de financiële dienstverlening aan zakelijke relaties. 18

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 30