De Hanze m Hanzesteden zijn trotse steden. Ze putten vrijwel allemaal representatie en zakelijk decorum uit hun roemruchte verleden. Zelfs steden die maar zijdelings met de internationale organisatie van kooplieden - die zich tot stedenbond ontwikkelde - te maken hadden, staan zich erop voor Hanzestad geweest te zijn. Ze hebben geluk, want de criteria zijn onwis en de documenten waarop een en ander gegrond is, beperkt. De Hanze ontwikkelde zich van een privaatrechtelijke organisatie van kooplieden, een partner-economie, tot een publiekrechtelijke bond van handels steden. Ze hadden macht, maar het Hanzeverbond streefde uitsluitend economische doelen na, al hadden twee leden, Bremen en Hamburg, ook territoriale ambities. De Hanze trachtte in vreemde landen privileges, rechten en bescherming te verkrijgen en zo laag mogelijke lasten van tol, accijns en invoerrechten. De ‘verenigde steden van de Duitse Hanze’, zoals de officiële naam luidde, ontwikkelden in de Middeleeuwen een verfijnd opgezette handelsorganisatie die in de geschiedenis haar weerga niet heeft. Niet te vergelijken met de huidige multinationals en evenmin met internationale organisaties als de EG. De organisatie van de Hanze was primitiever en gelijk verfijnder. Dat neemt niet weg dat steeds meer van de oude Hanzesteden binnen de nieuwe, en niet uitsluitend op economische doelen gerichte internationale organisatie als de EG komen te liggen; de steden in de Baltische Bocht komen ook eens aan de beurt.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 2