overigens het zeer hoge groeipercentage van het verslagjaar wellicht niet gerealiseerd zal worden. Het uitgangspunt is daarbij opnieuw een duidelijke stijging van het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening. Rekening houdend met een thans reeds bekende eenmalige bate uit hoofde van de verkoop van een 5%-belang in het beursfonds Alpinvest N.V., verwacht de bank dat de totale nettowinst van de bank sterk hoger zal uitkomen dan de realisatie over 1999. Bedrijfsontwikkeling in 1999 Het particulier bedrijf Ook in 1999 was de hypotheekverstrekking ten behoeve van woningfinanciering sterk bepalend voor de activiteiten van het particulier bedrijf. De productie van nieuwe hypotheken kwam 35% hoger uit ten opzichte van het zeer hoge niveau van 1998. Daarbij kan men vaststellen dat het grootste deel van deze productie wordt gerealiseerd via de eigen commerciële organisatie van de bank. De bijdrage vanuit het intermediaire kanaal, die binnen de totale markt nog steeds groeit, stabiliseert echter. Binnen de hypotheek- vormen zijn met name de in 1998 geïntroduceerde BeursHypotheek en de Marge Plus Hypotheek zeer gevraagd. Voorts valt op dat de voorkeur van het publiek steeds meer uitgaat naar of zeer lange rentevaste perioden of naar variabele rentes. De traditionele 5-jaar rentevast hypotheek is steeds minder maatgevend. De ontwikkeling van de spaargelden was positief. Opnieuw kon een lichte stijging van het totale volume tot bijna f 3 miljard worden vastgesteld. Tegen de achtergrond van de aanhoudende zuigkracht van de beleggingsmarkten achten wij deze uitkomst zeer bevredigend. Belangrijk bij de realisatie van dit resultaat was een veelzijdig pakket aan spaarproducten. Het effectenbedrijf vertoonde na een verhoudingsgewijs gematigde ontwikkeling in het eerste halfjaar van 1999 een sterke ontwikkeling. Zowel bij het aantal effectenadviesrelaties als het transactievolume was sprake van een krachtige groei. Twee nieuwe effectenproducten werden geïntroduceerd en daarnaast was de bank betrokken bij de beursintroductie van twee fondsen. Naast de introductie van Van Lanschot N.V. verzorgde de bank samen met de Nationale Investeringsbank N.V. de succesvolle introductie van Blue Fox Enterprises N.V. aan de Amsterdam Exchanges. De bank verwacht de komende jaren haar activiteiten op het gebied van beursintroducties voort te zetten. De beleggingsfondsen van de bank behaalden over het geheel genomen goede resultaten, waarbij de performance van het Friesland Aandelen Fund eruit sprong. Zoals in het jaarverslag over 1998 reeds aangekondigd, is het Friesland Groen Fund samengevoegd met het beursgenoteerde Triodos Groenfonds, waarmee de mogelijkheden voor de relaties van de Friesland Bank die groen willen beleggen aanmerkelijk zijn verbeterd. In het verslagjaar werd het beleid gericht op beursnotering van onze beleggingsfondsen gecontinueerd. Thans zijn vier van de vijf beleggingsfondsen genoteerd aan de Amsterdamse beurs. Friesland Bank Jaarverslag 1999 17

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 29