De dotaties aan de risicobuffers werden gehandhaafd op het niveau van 1998. De post Waardeveranderingen van vorderingen omvat niet alleen de werkelijke verhezen, maar wordt ook beïnvloed door het dynamische voorzieningenbeleid dat de bank voert. De hoogte van deze post is daarom de resultante van een gunstige schade-ontwikkeling in de debiteurenportefeuille en de doorgaande groei van het kredietbedrijf. Vanwege deze groei werd het passend geoordeeld de omvang van het Fonds voor algemene bankrisico's verder te verhogen tot f 60 miljoen. Het totale lastenniveau steeg met 11% tot f 213 miljoen. In het verslagjaar werd onze deelneming Van Lanschot N.V. geïntroduceerd aan de Amsterdamse Effectenbeurs. In het kader van deze beursgang verkleinde de bank haar belang in Van Lanschot N.V. met circa 2%, wat resulteerde in een buitengewone bate van f 30 miljoen. Voorts leidde de majeure aanpassing van het Friese kantorennet van de bank tot een eenmalige buitengewone last van f 5 miljoen. Bedrijfsresultaat, belastingen en nettowinst Het bedrijfsresultaat voor belastingen steeg met 17% tot f 65 miljoen. De post Belastingen daalde tot f 2,7 miljoen. Daarbij moet worden opgemerkt dat de actuele belastingdruk bij de bank verhoudingsgewijs laag is, omdat een belangrijk deel van de baten valt onder de deebiemingsvrijstelling in de vennootschaps belasting. De nettowinst uit gewone bedrijfsuitoefening, rekening houdend met het belang van derden, steeg met 21% tot f 61 miljoen. Met inbegrip van het buitengewoon resultaat na belastingen komt de nettowinst uit op f 87,6 miljoen, wat overeenkomt met een stijging van 74%. Financiële kengetallen In het verslagjaar bleef de verhouding baten/bedrijfslasten ongewijzigd op 1,48. De rentabiliteit van de bank, berekend als de nettowinst, exclusief buitengewoon resultaat, in verhouding tot het gemiddeld werkzaam eigen vermogen, kwam uit op 11,5% (bijna 11% in 1998). De uitstekende vermogenspositie van de Friesland Bank komt tot uiting in haar hoger dan gemiddelde BIS-ratio's. Deze bedragen 11,2% en 12,6% voor respectievelijk kernkapitaal en totaal vermogen. In relatieve termen is de Friesland Bank daarmee één van de sterkst gekapitaliseerde algemene banken van Nederland. Vooruitzichten voor 2000 De economische vooruitzichten voor Nederland en met name ook voor het Noorden, wat de bank als haar voornaamste werkgebied beschouwt, zijn gunstig. Ook de financiële en beleggingsmarkten vertonen over het geheel genomen een positief beeld. Daarbij zet de bank haar beleid voort dat gericht is op de uitbouw van haar positie als professionele regionale bank voor zowel de zakelijke als de particuliere sector. Tegen deze achtergrond rekent de bank met een doorgaande groei van haar bedrijfsactiviteiten, waarbij

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 28