geen beroep gedaan op de openbare markt, maar werd voor circa f 500 miljoen onderhands geleend, hoofdzakelijk op de Nederlandse kapitaalmarkt, maar in bescheiden mate ook op de Duitse kapitaalmarkt. De relatief gunstige spreads waarop de bank haar lange middelen kan aantrekken, reflecteren de goede naam van de bank als debiteur. Per saldo stegen de Overige toevertrouwde middelen met f 869 miljoen. De bij de bank aangehouden Spaargelden namen ook in het verslagjaar weer bescheiden toe. Met een stijging van f 46 miljoen handhaafde de bank haar concurrerende positie in de spaarmarkt. Aanvullend werden voorts achtergestelde schuldtitels geplaatst ten bedrage van f 44 miljoen. Het Eigen Vermogen van de bank steeg met f 179 miljoen tot f 660 miljoen. Deze toename was mede het gevolg van een uitgifte van preferente aandelen, groot ruim f 100 miljoen, in december 1999, die bij twee professionele partijen werd geplaatst. Het Fonds voor algemene bankrisico's (FAR) werd gedoteerd met netto f 5 miljoen. Met inbegrip van de balanspost Achtergestelde leningen en het FAR bedraagt het Aansprakelijk Groepsvermogen van de bank per de jaarultimo f 1.039 miljoen, een toename met ruim 27% ten opzichte van het cijfer per einde 1998. Resultatenrekening De batenzijde ontwikkelde zich in het verslagjaar zeer bevredigend. De sterke groei in het rentebedrijf weerspiegelde zich in een forse groei van de post Rente. Deze nam toe met 13% tot f 156 miljoen, waarbij de overall rentemarge, mede dankzij een actief rentemanagement, kon worden gehandhaafd. De Opbrengsten uit effecten en deelnemingen vertoonden een stijging met 14%. Het betreft hier met name de opbrengsten uit het participatiebedrijf van de bank naast de substantiële baten uit de deelneming in Van Lanschot N.V.. De post Provisie steeg met 16% tot f 71 miljoen. Deze toename is terug te voeren op goede uitkomsten bij het effectenbedrijf van de bank, waaronder begrepen de resultaten van Friesland Bank Securities N.V., op de positieve ontwikkelingen bij de assurantieactiviteiten van Friesland Bank Assurantiën B.V. en onze 60%-deelneming in Aecum B. V. Het resultaat uit financiële transacties liep terug, voornamelijk als gevolg van de invoering van de euro, waardoor de valutaopbrengsten sterk terugvielen. Al met al namen de baten toe met 12% tot f 278 miljoen. Aan de lastenzijde kon een aanmerkelijke stijging van het kostenniveau tot f 213 miljoen worden vastgesteld. De belangrijkste toename deed zich voor bij de post Andere beheerskosten die groeide met 19%. Voor een belangrijk deel is deze toename terug te voeren op uitgaven samenhangend met de millenniumovergang en voorts op de doorgaande investeringen in de sfeer van informatie- en communicatietechnologie. De stijging van de Afschrijvingen met 11% onderstreept dit. De Personeelskosten namen eveneens toe, met 10% tot f 112 miljoen. De voortgaande groei van de bank weerspiegelt zich in de gestaag stijgende personeelsaantallen. In 1999 steeg het gemiddeld aantal werknemers met 69 tot 1015. Friesland Bank Jaarverslag 1999 15

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 27