van de Raad van Europese ministers voor Economie en Financiën (Ecofin), complicerend werkt. Al met al moeten Nederland en Duitsland, vertrouwd met een harde munt, in het economisch verkeer met het niet-eurogebied voorlopig leren leven met het nieuwe fenomeen van een relatief zwakke valuta. Friesland Bank in 1999 Tegen deze achtergrond heeft de Friesland Bank zich in het verslagjaar sterk ontwikkeld. De bedrijfsactiviteiten groeiden met 14% tot f 10,7 miljard en het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening na belastingen nam toe tot f 61 miljoen, een stijging van 21%. Ook in commerciële zin kan worden gesproken van een uitstekend jaar. De aanpassing van het Friese kantorennet, gericht op een moderne dienstverlening, werd in 1999 vrijwel afgerond. De sluiting van 20 kleinere vestigingen kon worden gerealiseerd met behoud van de commerciële positie van de bank, waarbij dikwijls de klant-bank relatie werd verstevigd. De kwaliteitsverbetering, waarin de bank doorlopend investeert, werd zichtbaar in de groei van het aantal relaties van de bank. De Friesland Bank manifesteert zich steeds meer bij (middel)grote ondernemingen als professionele zakenbank. De ontwikkelingen van 1999 tonen aan dat de bank een commerciële koers volgt met uitstekende perspectieven. Financiële uitkomsten Balans De bedrijfsactiviteiten vertoonden in het verslagjaar opnieuw een krachtige toename, zowel bij het zakelijk als het particulier bedrijf. Daarnaast werd een actief balansbeheer gevoerd. Een en ander heeft geleid tot een stijging van het balanstotaal tot f 10.661 miljoen, een toename met f 1.299 miljoen, ofwel 14%. De kredietverlening aan de private sector nam toe met f 1.170 miljoen, ofwel 20%, tot f 7.105 miljoen; het zakelijk bedrijf nam van deze toename ruim 60% voor zijn rekening. Naast de kredietverlening ontwikkelt het participatiebedrijf zich steeds sterker als een speerpunt van de bank in de zakelijke markt. De toename van de balanspost Aandelen wordt hierdoor deels verklaard. Voor het overige, f 420 miljoen, zijn hieronder begrepen de derivatenposities die effectenrelaties van de bank en haar dochteronderneming Friesland Bank Securities aanhouden. De Deelnemingen van de bank betreffen onder meer haar aandelenbelangen in de bankinstellingen Van Lanschot N.V., Kempen 8c Co N.V. en Triodos Bank N.V.. De toename van deze balanspost is de resultante van een hogere balanswaardering enerzijds en de aankoop van het belang in Kempen 8c Co N.V., die in de loop van het verslagjaar werd gerealiseerd, anderzijds. De toename van de Rentedragende Waardepapieren, met f 243 miljoen tot f 1.722 miljoen, is tot stand gekomen binnen het raam van het balans- en rentemanagement. De sterke groei van het actiefbedrijf is voor een groot deel gefinancierd met kapitaalmarktmiddelen, aanvullend is de zeer ruime liquiditeitspositie teruggebracht. In tegenstelling tot het jaar 1998 is

Jaarverslagen Friesland Bank | 1999 | | pagina 26