Informatievoorziening De inspanningen op het gebied van de informatieverzorging stonden voor een belangrijk deel in het teken van de overgang op de Euro, en de jaar-2000 problematiek. Hoewel de bank nog aanmerkelijke inspanningen zal moeten verrichten voor de introductie van de chartale Euro per 1 januari 2002, kon een groot deel van de Euro-inspanningen worden afgerond met de succesvolle introductie van de Euro in het effectenverkeer en het zakelijke girale verkeer per 1 januari 1999. De millenniumproblematiek is bij de bank eveneens voortvarend aangepakt. Per de jaarultimo was het overgrote deel van de eigen bankkritische systemen reeds millenniumproof; resterende apparatuur en programmatuur zal ruim voor de millenniumovergang waar nodig zijn aangepast. Afsluitend zullen medio 1999 alle systemen en apparatuur op correct functioneren in het jaar 2000 worden getest. De ICT-activiteiten van de bank zijn in toenemende mate gericht op het bedienen van een bankorganisatie, waarbij het accent gelegd wordt op persoonlijke advisering bij alle bankdiensten, en waar geld- en betalingsverkeer wordt afgewikkeld met de modernste techniek. De verwachting is dat op korte termijn het bankieren via Internet de standaard wordt voor het financiële verkeer. De uitdaging voor de bank ligt in het a tempo kunnen meegaan in deze ontwikkeling die zeer goed aansluit bij de bedrijfsfilosofie van de bank. Risicobeheer De doorgaande groei van de bank en de toenemende complexiteit van het moderne financiële verkeer vragen een voortdurende aandacht voor de beheersing van de risico’s in het bankbedrijf. Uiteraard zijn fraude- en kredietrisico’s de meest in het oog springende, maar daarnaast moeten worden genoemd marktrisico’s, renterisico’s en operationele risico’s, zoals de uitval van of onjuiste werking van (vitale) computersystemen. Het millenniumvraagstuk is een treffende illustratie van een operationeel risico. Het risicobeheer bij de Friesland Bank is langs een veelheid van richtlijnen en procedures ingericht, en het wordt voortdurend aangepast aan nieuwe ontwikkelingen en inzichten. De kredietrisico’s worden beheerst via een zorgvuldige fiatteringsprocedure, gebaseerd op een afgewogen autorisatiestructuur en een doorlopende kredietbewaking op post- en portefeuilleniveau. De bank hanteert een conservatieve voorzieningenpofitiek. Grote kredietrisico’s worden beoordeeld en bewaakt door een breed samengestelde kredietcommissie. De verantwoordehjkheid voor een evenwichtige ontwikkehng van de bankbalans, en met name de beheersing en sturing van de solvabiliteitspositie, de liquiditeit en het rente- en marktrisico is neergelegd bij het Asset Sc Liabihty Committee. De toepassing van derivaten bij het financiële beheer van de bank vindt plaats binnen stringente kaders. Posities voor eigen rekening worden slechts voor zeer geringe bedragen aangehouden.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1998 | | pagina 26