In het verslagjaar is het participatiebedrijf sterk uitgebreid. De bank ziet de verstrekking van risicodragend vermogen aan het middelgrote bedrijfsleven als een speerpunt van haar commerciële beleid, en als een mogehjkheid bij uitstek om zich met een directe en ondernemersgerichte aanpak te onderscheiden van de concurrentie. In dit kader breidde de bank in 1998 haar 29%-deelneming in de Friese Participatie Maatschappij uit tot 100% door uitkoop van de overige minderheidsaandeelhouders. Daarnaast bedient de bank haar relaties onder het label Haarlemse Participatie Maatschappij en bij grote participaties direct als Friesland Bank. De komende jaren zal verder worden geïnvesteerd in de uitbouw van de participatie- activiteiten over het Noorden van Nederland. Er werd in 1998 voor circa f 80 miljoen geïnvesteerd in nieuwe participaties, terwijl voor circa f 23 miljoen werd afgestoten. Aan het eind van het jaar was circa f 115 miljoen in participaties geïnvesteerd. De opbrengsten uit het participatiebedrijf ontwikkelden zich zeer positief, en ook in 1999 zal de portefeuille zich naar verwachting uitstekend ontwikkelen. Zoals eerder aangegeven zal de Friesland Bank via haar dochterondernemingen Friesland Bank Assurantiën en Aecum haar inspanningen op het gebied van de assurantie-advisering aan het bedrijfsleven intensiveren, waarbij de grotere ondernemingen door een aparte desk worden bediend. Met name de privatisering van sociale voorzieningen en de complexiteit van de wetgeving op het terrein van ARBO, fiscus en milieu dwingen tot goede risicoanalyses voor schadepreventie en integrale advisering. Op het gebied van collectieve pensioenarrangementen voor grotere ondernemingen is ruime expertise aanwezig. De organisatie Commercieel bedrijf In 1998 is gewerkt vanuit de nieuwe organisatiestructuur, waarbij commerciële bevoegdheden werden overgedragen aan de kantorenorganisatie ter vergroting van de cliëntgerichtheid. De nieuwe wijze van werken heeft reeds in haar eerste jaar tot een duidelijke verbetering geleid van de commerciële slagkracht van de Friesland Bank-organisatie. De komst van PIN-pas, chipknip, geldautomaat en elektronisch bankieren hebben geleid tot een sterke vermindering van het bezoek aan de kantoren van de bank. Met name bij de kleinere Friese kantoren was deze ontwikkeling zeer duidelijk. De bank heeft daarom besloten haar uitgebreide vestigingsnet in de provincie Friesland terug te brengen door samenvoeging van 20 kleinere kantoren, waarbij de advieskwaliteit van de resterende 35 kantoren sterk wordt opgevoerd. Waar kantoren worden gesloten zal de bank aanwezig blijven met geldautomaten, terwijl daarnaast het gebruik van telebankieren zal worden gestimuleerd. In specifieke gevallen kan bancaire dienstverlening aan huis plaatsvinden. De bank is ervan overtuigd dat deze aanpassing van de kantorenorganisatie de kwaliteit van haar dienstverlening ten goede zal komen. Friesland Bank Jaarverslag 1998 19

Jaarverslagen Friesland Bank | 1998 | | pagina 25