middelgrote bedrijfsleven, waarbij de overgang op de Euro als katalysator werkt. Ook in het verslagjaar schakelden veel relaties van de bank over op electronic banking. Door middel van upgrades van ons systeem MultiCash kan de bank haar dienstverlening conform marktstandaard houden. Ook steeg, evenals in 1997, in het verslagjaar het gebruik van derivaten voor de beheersing van rente- en valutaposities, zoals forwards, swaps en rentecaps, door bedrijven. Begin 1999 werd bij de bank een zeer modern treasurysysteem operationeel, waarmee de relatiekring optimaal kan worden bediend. De voortgaande schaalvergroting in de primaire agrarische sector wordt bij de bank zichtbaar in een vermindering van het aantal relaties bij een toename van de omvang van de kredietverlening per onderneming. Aan het eind van 1998 bedroeg het totaal aan agrarische kredieten circa f 375 miljoen, een geringe stijging ten opzichte van het jaar daarvoor. Over het geheel genomen behaalde de melkveehouderij redelijke resultaten, terwijl de extreme weersomstandigheden in de akker- en tuinbouw voor zeer wisselende uitkomsten zorgden. Enige zorg mag er bestaan over de gevolgen van de aanstaande wijzigingen in het Europese landbouwbeleid. Nederland, en Friesland in het bijzonder, heeft zeer veel economisch, maar ook sociaal en ruimtelijk belang bij een gezonde agrarische bedrijvigheid. De bank zal in ieder geval haar traditioneel sterke betrokkenheid bij de Noordelijke agrarische bedrijven in standhouden. Vanouds neemt de kredietverlening aan het Midden- en Kleinbedrijf een belangrijke plaats in. In het verslagjaar was sprake van een gematigde groei in dit segment, in lijn met het algemene beeld. De bank zal in de komende tijd het accent leggen op een totaaldienstverlening aan deze ondernemingen. Daarbij zal het proces van kredietverlening worden gestroomlijnd met het oog op een snelle en efficiënte doorlooptijd. Voorts zullen de zakelijke (risico)-verzekeringen een belangrijk punt van aandacht vormen; voor het Midden- en Kleinbedrijf zal onder eigen label een pakketpolis worden geïntroduceerd. De bank heeft in het afgelopen jaar haar marktpositie bij de Noordelijke middelgrote ondernemingen duidelijk kunnen versterken, met name op het punt van complexere en creatieve financieringen, waarbij off-balance kredieten, c.v.-constructies en speciale op maat gesneden onroerendgoedfinancieringen een belangrijke rol spelen. Ook in dit segment kon de bank dikwijls scoren door een snelle en effectieve beslissingsprocedure. De bank zal in het bijzonder in dit marktsegment verder investeren. Binnen het zakelijk bedrijf heeft de bank daarom haar expertise op het gebied van vermogensfinanciering en het arsenaal aan bijbehorende financieringsinstrumenten vergroot. De afgelopen jaren is de aandelenbeurs als bron van nieuw risicodragend vermogen, of als mogelijkheid om het eigen vermogen verhandelbaar te maken ook voor veel kleinere ondernemingen in beeld gekomen. De Friesland Bank beschikt over adequate expertise om een beursgang te kunnen begeleiden; in 1998 was zij via haar dochteronderneming Friesland Bank Securities betrokken bij de beursintroductie van de jonge onderneming Cardio Control.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1998 | | pagina 24