In het verslagjaar ontwikkelde het spaargeldvolume zich tegen de achtergrond van een krachtige tendens tot omzetting van spaargelden naar beleggingsproducten verrassend goed. Vergeleken met 1997 verdubbelde de aanwas van spaargelden bijna tot ruim 4%. Het is duidelijk dat een groot aantal relaties een groot belang hecht aan zekerheid bij de belegging van hun middelen, en dat met een goed gediversificeerd pakket aan spaarproducten er op de spaarmarkt voor de bank nog goede mogelijkheden liggen. Het effectenbedrijf groeide ook in 1998 sterk. Het zeer positieve beursklimaat leidde tot een forse toename van het aantal effectenorders, waarbij de groeiende interesse in aandelenopties en andere derivaten in het oog sprong. De zeer actieve opstelling van de bank bij de effectenadvisering leidde tot een groei van het aantal effectenrelaties. In het verslagjaar werden twee nieuwe effectenproducten op de markt gebracht. In juni 1998 vond de introductie plaats van het Friesland Floor Fund, een beleggingsvorm in aandelen, waarbij een variabele ‘vloer’ een effectieve bescherming biedt tegen forse koersdalingen. Met een opbrengst van f 50 miljoen verliep deze emissie zeer succesvol. In december werd in samenwerking met onze dochteronderneming Friesland Bank Securities de Euro-Escape geplaatst, een voortzetting van de reeks Escape-producten die in 1996 in de Nederlandse markt de weg creëerden voor een reeks van clickfondsen. De Euro-Escape, waarbij belegd wordt in Europese fondsen, was het eerste ‘special product’ dat aan de AEX in Euro’s werd genoteerd. De resultaten van Friesland Bank Securities waren zeer tevredenstellend. Op basis van haar professionele, sterk op aandelenderivaten gerichte expertise, kon zij haar activiteiten voor zowel de professionele en institutionele partijen alsook voor de particuliere beleggers uitbouwen. De beleggingsfondsen van de Friesland Bank behaalden in 1998 een redelijke tot uitstekende performance, waarbij het Friesland Aandelen Fund koploper was. In het licht van de toenemende belangstelling voor deze fondsen, en met het oog op een betere verhandelbaarheid heeft de bank besloten haar beleggingsfondsen te doen noteren aan de Amsterdamse Effectenbeurs. Inmiddels beschikken twee aandelenfondsen over een beursnotering, de overige fondsen zullen in de loop van 1999 of 2000 volgen. Zoals in het verslag over 1997 reeds aangekondigd, heeft de bank een samenwerkingsovereenkomst gesloten met de toonaangevende internationale vermogensbeheerder Fleming Asset Management te Londen. Daarmee kan de bank haar relaties die geïnteresseerd zijn in aandelenbeleggingen buiten Europa en de Verenigde Staten een scala van hoogwaardige mogelijkheden bieden. Het Friesland Groen Fund, dat in 1997 werd geïntroduceerd, ontwikkelde zich matig vanwege een beperkt aanbod van groene projecten. De bank overweegt dit fonds samen te voegen met het Triodos Groenfonds. Zoals bekend werkt de bank op het gebied van ‘groene’ financieringen en beleggingen al enige jaren samen met de Triodos Bank, die een geheel eigen plaats inneemt tussen de Nederlandse banken. Naar verwachting zal de samenvoeging van deze fondsen leiden tot verbeterde groeimogelijkheden en een hoger rendement. Ook in 1998 was de bank succesvol met de introductie en plaatsing van zogenaamde ‘special products’, zoals onroerendgoedmaatschappen en participaties in scheepvaartondememingen. De bank heeft

Jaarverslagen Friesland Bank | 1998 | | pagina 22