Bedrijfsresultaat, belastingen en nettowinst Het Bedrijfsresultaat voor belastingen steeg met 10% tot f 55,6 miljoen. De post Belastingen bedrijfsresultaat daalde tot een niveau van f 3,2 miljoen. Hierbij moet worden opgemerkt dat de actuele belastingdruk bij de bank relatief laag is, omdat een belangrijk deel van de door de bank genoten hogere baten valt onder de deelnemingsvrijstelling in de vennootschapsbelasting. Per saldo resulteert een stijging van de nettowinst van f 40,8 miljoen tot f 50,4 miljoen, een toename van ruim 23%. Financiële kengetallen De verhouding baten/bedrijfslasten verbeterde ten opzichte van 1997 met 5 basispunten tot 1,48. De toename van deze ratio illustreert de gestegen rentabiliteit van de bank; deze kwam uit op bijna 11% gemeten aan het gemiddeld eigen vermogen. De solvabiliteitspositie van de Friesland Bank is onveranderd zeer sterk. De BIS-ratio’s voor kernvermogen en totaal vermogen liepen onder invloed van de sterke kredietverlening licht terug, maar met niveaus van 10,5% respectievelijk 12,3% liggen zij ver boven de minimumeisen van De Nederlandsche Bank en steken zij ook zeer gunstig af bij de ratio’s van de (meeste) Nederlandse grootbanken. Vooruitzichten voor 1999 De bank zet in het lopend jaar haar beleid gericht op uitbreiding van haar werkgebied tot het gehele Noorden van Nederland voort. Daartoe zal nog in 1999 een kantoor in Zwolle worden geopend. Zoals reeds eerder aangegeven investeert de bank daarnaast substantieel in de kwaliteit van haar organisatie. De bank verwacht een voortzetting van de groei van de bedrijfsactiviteiten, waarbij wellicht vanwege de vertraging in de internationale en Nederlandse conjunctuur het groeicijfer lager zal uitkomen dan over het afgelopen jaar. Op grond van de lopende ontwikkelingen mag een balansomvang worden verwacht van circa f 10 miljard per einde 1999. Er wordt voorts gerekend op een duidelijke stijging van het netto resultaat, waarbij uitdrukkelijk wordt aangetekend dat dit stabiele verhoudingen op de financiële markten veronderstelt. Het particuliere bedrijf Evenals in 1997 werd de gang van zaken bij het particuliere bedrijf sterk bepaald door een fors groeiende kredietverstrekking, met name in de vorm van hypothecaire woningfinancieringen. Het productieniveau lag met bijna f 1 miljard op het niveau van het voorgaande jaar. Hoewel op de hypotheekmarkt het intermediair een steeds belangrijker positie inneemt, wordt het grootste deel van onze hypotheekverstrekking gerealiseerd via onze kantorenorganisatie. De goede gang van zaken bij de woningfinanciering is ook het gevolg van een goed en innovatief productenpakket. Zo werd in het voorjaar van 1998 de Beurshypotheek geïntroduceerd. Dit product werd genomineerd voor het beste effecten/hypotheekproduct van 1998. Friesland Bank Jaarverslag 1998 15

Jaarverslagen Friesland Bank | 1998 | | pagina 21