Resultaat De Rente vertoonde een groei van 15%, voor een belangrijk deel het gevolg van de sterke volume ontwikkeling bij de kredietverlening. Daarnaast droeg een actief balansbeheer bij tot deze gunstige uitkomst. De Opbrengsten uit effecten en deelnemingen stegen met 21% zeer sterk. Naast een hoger resultaat uit ons belang in F. van Lanschot Bankiers N.V. komen hier de resultaten uit het participatiebedrijf van de bank tot uiting, waarbij overigens in net eerste halfjaar een substantiële bate werd gerealiseerd. De Provisie nam toe met 12% mede onder invloed van de goede uitkomsten in het effectenbedrijf van de bank en bij dochteronderneming Friesland Bank Securities. Ook bij Friesland Bank Assurantiën, ons intermediairsbedrijf, en bij onze 60%-deelneming het pensioenadviesbureau Aecum ontwikkelden de uitkomsten zich zeer positief. Het totaal van de baten steeg met 15% tot bijna f 250 miljoen. De totale Lasten namen toe met 16% tot f 192 miljoen. Een voortgezette stijging deed zich voor bij de Personeelskosten, waar een kostenstijging van 15% kon worden vastgesteld. Deze ontwikkeling is ten dele het gevolg van de groei van de bank, in geografische zin en qua bedrijfsactiviteiten; zij weerspiegelt voorts onze voortdurende investeringen in de kwaliteit van onze personele organisatie. De Andere beheerskosten vertoonden een lichte daling. Nadat de afgelopen jaren zeer aanzienlijke bedragen waren ingezet op met name grote IT-projecten als de Euro en de millenniumproblematiek, kon nu met een beheerste kostenontwikkeling worden volstaan. Overigens is het aannemelijk dat de bank blijvend met relatief hoge beheerskosten geconfronteerd zal worden, nu zij expliciet zich ten doel heeft gesteld op technologisch gebied up-to-date te zijn. Dit komt ook tot uitdrukking in de stijging van de post Afschrijvingen, die vrijwel geheel betrekking heeft op investeringen in ICT-hardware. De Waardeveranderingen van vorderingen werd verhoogd met f 2,5 miljoen tot f 17,5 miljoen. Deze post bevat niet alleen de werkelijk geleden verhezen maar wordt ook beïnvloed door het gevoerde dynamisch voorzieningenbeleid. De voortgaande verhoging van deze post past daarom bij de ook in 1998 weer sterk gestegen kredietverlening. De sterk groeiende omvang van de bank vraagt om ruim bemeten risicobuffers. In dat kader oordeelde de bank het passend de omvang van het Fonds voor algemene bankrisico’s (FAR) te brengen op f 55 miljoen, waartoe f 7,7 miljoen ten laste van het resultaat 1998 werd gebracht. Als regionale bank heeft de Friesland Bank geen vorderingen uitstaan op of posities in door financiële crises getroffen landen in het Verre Oosten, Oost-Europa of Zuid-Amerika; zij heeft daarvoor dan ook geen voorzieningen behoeven te treffen. 14

Jaarverslagen Friesland Bank | 1998 | | pagina 20