vlak deden zich geen noemenswaardige moeilijkheden voor. Begeleid door adequate rentemaatregelen van de verschillende centrale banken, verscheen de Euro op het toneel zonder dat er sprake was van speculatieve monetaire bewegingen of renteonrust. Deze gang van zaken illustreert hoezeer de ene Europese valuta de afgelopen jaren iq financieel-economische zin al realiteit was geworden. De Friesland Bank heeft de overgang naar de Euro zorgvuldig voorbereid, en de feitelijke introductie van de Euro in het zakelijke girale verkeer en in het effectenverkeer is bij de bank probleemloos verlopen. De komende tijd zal nog veel energie worden gestoken in de voorbereiding op de komst van de chartale Euro. Wij verwachten dat binnen de zakelijke relatiekring van de bank men in snel tempo zal overgaan op de Euro als basisvaluta. Financiële uitkomsten Balans De bedrijfsactiviteiten vertoonden voor het derde achtereenvolgende jaar een krachtige stijging. De kredietverlening nam toe met netto f 981 miljoen, een toename van 19%. In tegenstelling tot 1997 nam het zakelijk bedrijf het grootste deel van de kredietexpansie voor zijn rekening. Ook de participatie-activiteiten van de bank vertoonden een gezonde groei, die tot uiting komt in de stijging met circa f 200 miljoen van de balansposten Aandelen en Deelnemingen. De portefeuille Rentedragende waardepapieren werd gehandhaafd op het niveau van ultimo 1997, waarbij moet worden aangetekend dat de portefeuille ook in 1998 actief is beheerd in het kader van het balans- en rentemanagement. De groei van het actiefbedrijf is voor het overgrote deel gefinancierd met externe middelen. Zo schreef de bank in maart 1998 haar tweede openbare lening uit. Met een opbrengst van f 300 miljoen verliep deze emissie zeer succesvol. Voorts werd in het verslag aar in ruime mate een beroep gedaan op de onderhandse kapitaalmarkt. Aan concurrente en achtergestelde schuldtitels werd voor circa f 400 miljoen opgenomen. Via een vermindering van de netto uitzettingen bij banken kwam voorts nog f 570 miljoen beschikbaar. Verheugend was de groei van de post Spaargelden. Na enkele jaren van zeer geringe aanwas, kon over 1998 een toename van 4% worden gerealiseerd, een goede ontwikkeling tegen de achtergrond van de historisch lage rentestand. Het zichtbare Groepsvermogen van de bank steeg met 8% tot f 487 miljoen, waarbij het belang van derden ad f 6 miljoen betrekking heeft op de minderheidsbelangen in de dochterondernemingen Friesland Bank Securities en Aecum. Voorts werd het Fonds voor algemene bankrisico’s (FAR) gedoteerd met netto f 5 miljoen, waarmee het uitkomt op f 55 miljoen. Met inbegrip van het FAR en de post Achtergestelde schulden bedraagt het Aansprakelijk groepsvermogen van de Friesland Bank per einde van het verslagjaar f 815 miljoen, een toename met f 121 miljoen. Friesland Bank Jaarverslag 1998 13

Jaarverslagen Friesland Bank | 1998 | | pagina 19