organisatorische en financiële inspanningen, die moeten worden gerealiseerd te midden van en naast de overige vernieuwingen die in deze zeer dynamische bedrijfstak van de marktpartijen worden gevraagd. Het hoeft geen betoog dat de oplossing van het Euro-vraagstuk voor 1 januari 1999 en de millennium- problematiek absolute prioriteit hebben bij de toewijzing van middelen. De gunstige ontwikkeling van de resultaten gedurende de laatste jaren en de groei van de onderneming hebben de bank in een positie gebracht, waarin voldoende organisatiecapaciteit en financiële middelen beschikbaar zijn voor het realiseren en in stand houden van een moderne en adequate informatie voorziening. In 1997 werd een groot deel van de traditionele mainframecomputers vervangen door flexibele Unix-apparatuur. Voorts is een zeer modern communicatienetwerk aangelegd binnen de gehele bankorganisatie. De mogelijkheden die deze structuur biedt tot verdere verbetering en versnelling van de dienstverlening zullen in 1998 geleidelijk worden benut. Risicobeheer De sterke groei van de bank en de toenemende complexiteit van het moderne financiële verkeer vereist een voortdurende aandacht voor de beheersing van de risico’s van het bankbedrijf. Uiteraard zijn fraude- en kredietrisico’s de meest in het oog springende, maar ook valt te denken aan renterisico’s en operationele risico’s, zoals volledige uitval van computersystemen. Risicobeheer is bij de bank langs een veelheid van bjnen ingericht, waarbij procedurebewaking, functiescheiding en administratieve zorg kernzaken zijn. De kredietrisico’s worden beheerst via een zorgvuldige fiatteringsprocedure, gebaseerd op een afgewogen autorisatiestructuur en een doorlopende kredietbewaking, met toepassing van kwaliteitsclassificaties. Er wordt een conservatief voorzieningenbeleid gevoerd. Grote kredietrisico’s worden beoordeeld door een zwaar samengestelde Kredietcommissie. De verantwoordehjkheid voor een evenwichtige ontwikkehng van de bankbalans, en met name de beheersing en sturing van de solvabibteitspositie, de liquiditeit, en voorts rente- en marktrisico is neergelegd bij het Asset 8c Liability Committee. De toepassing van derivaten bij het financiële beheer van de bank vindt plaats binnen een stringent kader. Posities voor eigen rekening worden slechts voor zeer geringe bedragen aangehouden. Ondernemingsraad Met de Ondernemingsraad is het afgelopen jaar frequent overleg gevoerd, waarbij onder meer de organisatie-aanpassingen, de groei van het bedrijf, de informatievoorziening en de invoering van een nieuw beoordebngs- en beloningssysteem op de agenda stonden. Het overleg dat vanwege de veelheid van onderwerpen dikwijls onder tijdsdruk stond, is steeds in een zeer opbouwende sfeer verlopen; wij zijn de Ondernemingsraad hiervoor zeer erkentelijk.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1997 | | pagina 33