18 Deze gunstige ontwikkelingen zijn terug te vinden in de groei van het zakelijk bedrijf van de bank. De kredietverlening groeide met 15%, een sterke stijging ten opzichte van 1996 toen het totale kredietvolume toenam met 10%. Met name aan industriële ondernemingen en bouw(gerelateerde) ondernemingen werden nieuwe financieringen verstrekt. De groei van de kredietverlening aan de agrarische sector bleef licht achter bij het totaalbeeld. Bij de primaire agrarische bedrijven had de bank aan het einde van het jaar circa f 350 miljoen uitstaan. De kredietverlening aan landbouwgerelateerde bedrijven is niet in dit cijfer begrepen. Een nadrukkelijke tendens bij het zakelijk bedrijf is de toenemende betrokkenheid van de bank bij grotere en complexere financieringen. Vanuit het in juli 1997 daartoe ingestelde Bureau Concernrelaties richt de bank zich met een zeer persoonlijke en cliëntgerichte aanpak tot middelgrote en grote ondernemingen. Deze benadering heeft reeds het afgelopen jaar aanmerkelijk bijgedragen tot een vergroting van de relatiekring van de bank in dit marktsegment, en tot de verdere groei van de kredietverlening. In het verslagjaar werd een bijzonder accent gelegd op de structurering van off-balance financieringen en andere op maat gesneden kredietvormen. Zo werden commanditaire vennootschappen ingericht ten behoeve van scheepvaartondernemingen naast specifieke onroerendgoedfinancieringen. De bancaire dienstverlening wordt in 1998 uitgebreid met het product autoleasing, waartoe onder de naam VFB Autolease een samenwerking met een toonaangevend Noordelijk autobedrijf is aangegaan. Een betrouwbare en moderne uitvoering van het betalingsverkeer is één van de sleutelaspecten van de moderne internationaal opererende onderneming. In het verslagjaar is het gebruik van professionele vormen van electronic banking in onze relatiekring sterk toegenomen. Met name ons systeem MultiCash werd in grote aantallen geïnstalleerd. Samenhangend met de toegenomen exportactiviteit van de bedrijven vertoonde het volume buitenlands betalingsverkeer een duidelijke stijging. Voorts werpt de Euro zijn schaduw vooruit. De bank bereidt zich zorgvuldig voor op de overgang naar de Euro in het betalingsverkeer, en adviseert haar zakelijke relaties langs algemene weg en via specifieke bedrijfsgerichte begeleiding. Bij de verdere ontwikkeling van het internationale betalingsverkeer werkt de bank onder meer samen met een tiental kleinere Europese banken in de Groupement Européen de Banques. Vanuit het bedrijfsleven is er een sterk stijgende belangstelling voor het gebruik van derivaten bij het beheer van rente- en valutaposities. De bank speelt hierop in door haar relaties te voorzien van op maat gesneden forward rate agreements, rentecaps, interest- en valutaswaps en soortgelijke producten. Om haar groeiende dienstverlening op het hoogste kwaliteitsniveau te houden zal de bank in 1998 een geavanceerd treasurysysteem in gebruik nemen.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1997 | | pagina 31