Het zakelijk bedrijf zowel in de diepte als in de richting van gespecialiseerd beheer. Aan het eind van het verslagjaar werd meer dan f 0,5 miljard beheerd. Voor 1998 wordt opnieuw een sterke toename verwacht. In het afgelopen jaar zijn onze activiteiten gericht op onze relaties met een substantieel vermogen of hoog inkomen verder verbreed. Op basis van een grondige inventarisatie wordt onder de noemer integraal advies de totale inkomens- en vermogenspositie in kaart gebracht en in nauw overleg een financieel actieplan opgesteld. Met name wordt daarbij ook aandacht gegeven aan familierechtelijke en fiscale aspecten. Onze ervaring is dat deze vorm van dienstverlening zeer aanspreekt. Mede door de gunstige ontwikkelingen op de beurs neemt ook het belang van een goede vermogensadvisering als onderdeel van onze Private Banking dienstverlening sterk toe. In 1998 zal verder worden geïnvesteerd in medewerkers en middelen om de groeiende vraag uit de markt verantwoord te kunnen honoreren. Verzekeringsdiensten nemen in ons productenpakket een prominente plaats in. Het afgelopen jaar constateerden wij een doorgaande groei bij onze dochteronderneming Friesland Bank Assurantiën. Door ons wordt een qua prijs zeer concurrerend pakket schadeverzekeringen onder eigen label uitgebracht. Ook de overige voorwaarden van het verzekeringspakket behoren tot de beste in de markt. De levensverzekeringsactiviteiten worden aangestuurd vanuit het leven- en pensioenbureau. Het accent verschuift daarbij van de individuele contracten en polissen naar kwaliteitsadvisering en structurele financiële planning, vooral vanwege de veranderingen in veel collectieve regelingen en voorzieningen. Wij voorzien de komende jaren een sterke toename van de maatgerichte advisering, waarbij de bijbe horende verzekeringsproducten in overleg met de relatie bij toonaangevende verzekeraars worden ondergebracht. Om de kwaliteit van onze dienstverlening op dit gebied verder op te voeren werd begin 1998 een 60%-belang genomen in het actuarieel en pensioenadviesbureau Aecum B.V. te Driebergen. Aecum is met name gespeciahseerd in de flexibihsering van grote collectieve pensioenverzekeringen. In het Noorden van Nederland heeft de bedrijvigheid zich in lijn met het landelijke beeld uitstekend ontwikkeld. Met name het Midden- en Kleinbedrijf vertoonde een sterke groei, waardoor de werk gelegenheid in het Noorden, traditioneel licht achterlopend bij de conjunctuur in het Westen van het land, met bijna 3,5% kon toenemen. De omzet van het Noordelijke bedrijfsleven groeide met 3,2%; de export het een vergelijkbare groei zien. Branchegewijs zijn er aanzienlijke verschillen te constateren. De omzet groei deed zich met name voor bij de industrie en de commerciële dienstverlening, de agrarische sector vertoonde een bescheiden omzettoename. Op basis van een gunstige economische dynamiek vertonen ook de financiële uitkomsten van de ondernemingen na twee moeilijker jaren een duidelijk positieve trend, waarmee de lijn van 1994 weer wordt opgepakt. Friesland Bank Jaarverslag 1997 17

Jaarverslagen Friesland Bank | 1997 | | pagina 30