16 Ondanks forse concurrentie en een trend tot omzetting naar beleggingsproducten met een hoger risico profiel groeide het Spaargeldvolume met 2,5%. Naast de traditioneel succesvolle klimspaarbewijzen was er grote belangstelling voor onze alternatieve spaarproducten. Het in 1996 geïntroduceerde AEX-deposito kon een eerste rente-uitkering van 26% noteren. De bank zal ook in 1998 met nieuwe samengestelde spaarproducten komen, al wordt het bij de huidige lage rente en de hoge prijs van derivaten steeds moeilijker tot aanvaardbare netto-opbrengsten te komen. Het bedrijfssparen ontwikkelde zich zeer positief, veel bedrijven en werknemers buiten ons traditionele werkgebied ervaren het bedrijfssparen als een opstap tot verdere versterking van de relatie met de bank. Het effectenbedrijf kende een zeer sterke groei. Onder invloed van een zeer positief beursklimaat verdubbelde het aantal effectenorders. Het aantal effectenrelaties steeg met 25%. Op het gebied van de procesgang werden belangrijke verbeteringen bereikt, die resulteerden in een snellere orderexecutie. Het effectenbedrijf was in het verslagjaar betrokken bij de succesvolle emissie van het Index Click Fonds en de Escape 2.0/2.1; beide producten vertoonden in 1997 een zeer fraaie performance. De bank streeft ernaar zich te profileren als innovatief beleggingsadviseur, met een accent op de combinatie van aandelen en opties. De door de bank gevoerde beleggingsfondsen vertoonden een gemengd beeld. Een Groenfonds werd aan de reeks van fondsen toegevoegd. Het beperkte aanbod van groene projecten heeft het rendement van groenfondsen gedrukt, waardoor de interesse bij de belegger niet hoog was. Mogelijk zal een licht herstel in de markt voor groenfinancieringen de belangstelling weer stimuleren. Onder invloed van de sterk gedaalde lange rente vertoonden de overige vastrentende beleggingsfondsen een bescheiden groei. Daarentegen boekte het Friesland Aandelenfonds met 34% waardestijging een uitstekend resultaat. De bank verwacht in 1998 met een nieuw aandelenfonds op de markt te komen met een laag risicoprofiel. Voorts zal de bank haar productenrange verbeteren op het gebied van internationale beleggingen. Daarbij zal voor beleggingen buiten Europa een samenwerking worden aangegaan met een gerenommeerde internationale vermogensbeheerder. Naast de beleggingsfondsen voert de bank zogenaamde special products: participaties in scheepvaart- ondernemingen en in onroerendgoedmaatschappen. De belangstelling voor deze producten was bijzonder groot. In korte tijd konden vier schepen worden volgeplaatst; daarnaast werden drie vastgoedmaatschappen gerealiseerd. Voor het komende jaar zal de ontwikkeling van deze speciale producten, en varianten hierop, worden voortgezet. Onze dienstverlening op het gebied van vermogensbeheer vertoonde een zeer sterke groei, zowel in belegd vermogen als qua aantal relaties. Deze groei stelt ons in staat het productenpakket uit te breiden,

Jaarverslagen Friesland Bank | 1997 | | pagina 29