Financiële kengetallen De baten/bedrijfslasten-verhouding kwam evenals in 1996 uit op 1,43%, waaruit blijkt dat de stijging van de winst met name is terug te voeren op de groei van de onderneming. De solvabiliteitspositie van de bank is onveranderd zeer sterk. Zo bedragen de BIS-ratio’s voor totaal vermogen en kernvermogen per ultimo 1997 12,8%, respectievelijk 11,8%. Met name dit laatste cijfer ligt ver boven de minimumeis van 4% die door De Nederlandsche Bank wordt gesteld; het overtreft ook royaal de ratio’s van de meeste Nederlandse (groot)banken. Vooruitzichten voor 1998 De bank investeert deze jaren zwaar in de uitbreiding van haar werkgebied, in de opbouw van een bredere cliëntenbasis en in een hoogwaardig productenpakket. Tegelijkertijd vraagt zoals hierboven aangegeven de kwalitatieve upgrading van de organisatie veel financiële inspanning. De bank stelt een gezonde groei van haar cliëntenbedrijf hoger dan maximale winstcijfers. Op basis van de thans geconstateerde groeicijfers bij het particulier en het zakelijk bedrijf verwacht de bank over 1998 opnieuw een belangrijke groei in bedrijfsvolume te realiseren. Onder voorbehoud van sterk gewijzigde omstandigheden op de financiële markten, behoort daarbij een duidelijk hogere winst tot de mogelijkheden. Het particuliere bedrijf De bank kan terugzien op een sterke groei bij het particuliere bedrijf. Het meest opvallend waren de ontwikkelingen bij de kredietverstrekking waar een niet eerder gerealiseerd groeicijfer van 23% werd behaald, en bij het effectenbedrijf. Voor de meeste op de particulier gerichte producten geldt dat er sprake was van duidelijke groei, met een accent op aandelengerelateerde en fiscaalvriendelijke producten. Onze actieve benadering daarbij wordt door vele relaties zeer op prijs gesteld. De hypotheekverstrekking kenmerkte zich door een hoog volume, een stijging van het gemiddelde bedrag per financiering en een druk op de rentemarges. Met name de nieuwe hypotheekvormen, zoals de Netto Egaal Hypotheek en de Marge Plus Hypotheek bleken te voldoen aan de wensen van de particuliere klant. In februari 1998 werd opnieuw een hypotheekvorm toegevoegd, de Friesland Bank Beurshypotheek. Deze hypotheekvormen worden in eigen huis ontwikkeld, en bewijzen dat een middelgrote bank op het gebied van productinnovatie vooraan kan staan. Enkele van onze hypotheekvormen hebben inmiddels in de markt navolging gevonden. De invoering van een nieuw automatiseringssysteem in 1998 zal ertoe leiden dat onze klanten nog aanmerkelijk sneller dan tot nu toe kunnen beschikken over hypotheekoffertes; ook worden de mogelijkheden tot specifiek maatwerk vrijwel onbegrensd. Friesland Bank Jaarverslag 1997

Jaarverslagen Friesland Bank | 1997 | | pagina 28