bij aan de stijging van de baten. De netto rentebaten stegen met 5,5% tot f 119,9 miljoen; de toename van het renteresultaat is vooral terug te voeren op de groei van het commerciële bedrijf van de bank, waardoor de druk op de rentemarges werd gecompenseerd en op de uitkomsten van een actief balansbeheer. De sterke stijging bij de Opbrengsten uit deelnemingen en effecten, is voor een belangrijk deel afkomstig uit ons belang in F. van Lanschot Bankiers, en weerspiegelt daarnaast goede resultaten bij het participatiebedrijf van de bank. De in guldens sterkste groei deed zich voor bij de post Provisie, waarin totaal een toename van 81,8% werd genoteerd. De sterke groei van het effectenbedrijf van de bank plus de resultaten van onze meerderheidsdeelneming leidden tot een sterk verhoogde opbrengst. Daarnaast ontwikkelde ook het assurantiebemiddelingsbedrijf Friesland Bank Assurantiën B.V. zich positief. Per saldo resulteerde dit in een stijging van de totale provisie-inkomsten met bijna f 25 miljoen. De Resultaten uit financiële transacties namen toe tot f 6,5 miljoen. Aan de kostenkant tekende zich met 27,5% een aanzienlijke stijging af. Naast het effect van de groei van de bank leidt de noodzaak tot voortdurende kwalitatieve verbetering van de organisatie tot een doorgaande stijging van de Personeelskosten. In 1997 bedroeg deze toename 24,6%. Het gemiddeld aantal medewerkers (fte’s) in vaste dienst steeg met 117 tot 867. Ook de Andere beheerskosten stegen met 37,9% aanzienlijk. De bank wordt door de komende invoering van de Euro en de zogenaamde jaar-2000 problematiek voor aanzienlijke uitgaven op IT-gebied gesteld. Daarnaast eist de voortgaande toepassing van informatietechnologie op alle gebieden van bancaire dienstverlening massieve investeringen in hardware en programmatuur. Mede hierdoor steeg de afschrijvingslast in het verslagjaar met 15,5% naar f 9,6 miljoen. De post Waardeverandering van vorderingen werd gebracht op f 15 miljoen. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat met ingang van 1997 werkelijk geleden debiteurenverhezen direct ten laste van het resultaat worden gebracht. Voorts voert de bank een dynamisch voorzieningenbeleid. De verhoging van deze post past daarom bij de hierboven aangegeven sterke groei van de kredietverlening. De bank heeft geen noemenswaardige bedragen uitstaan in de door financiële crises getroffen gebieden in Zuidoost-Azië, en behoeft daarvoor derhalve geen voorzieningen te treffen. Het bedrijfsresultaat steeg met ruim 30% tot f 50,4 miljoen. De post belastingen steeg naar f 6,4 miljoen; de belastingdruk is relatief laag, mede omdat een belangrijk deel van de door de bank genoten baten valt onder de deelnemingsvrijstelling in de vennootschapsbelasting. Per saldo resulteert een toename van de nettowinst van f 32,5 miljoen tot f 40,8 miljoen, een stijging van 25,6%. Bedrijfsresultaat, belastingen en nettowinst

Jaarverslagen Friesland Bank | 1997 | | pagina 27