De balanstelling is ten opzichte van eind 1996 gestegen met bijna f 1,3 miljard, een toename van 18%; hiervan kan een klein deel worden toegerekend aan het consolidatie-effect van Friesland Bank Securities. De kredietverstrekking van de bank is gegroeid met f 760 miljoen tot ruim f 5,2 miljard. Vrijwel de gehele kredietportefeuille betreft kredietverlening aan de private sector. Hier werd in 1997 een netto groei gerealiseerd van f 836 miljoen, plus 20%. Het grootste deel van deze toename kwam voor rekening van het particuliere bedrijf waar de hypotheekproductie sterk toenam. Met name de nieuwe en innovatieve hypotheekvormen waren zeer succesvol. Ook bij de zakelijke sector was met een netto-uitbreiding van 15% sprake van een aanmerkelijke uitbreiding van de kredietverlening. De portefeuille Rentedragende.waardepapieren, voor het grootste deel staatsobligaties, steeg met f 337 miljoen tot bijna f 1,5 miljard. Deze toename berust op overwegingen van balansbeheer. De verdubbeling van de post Aandelen vindt haar verklaring in de consolidatie van Friesland Bank Securities en met name van haar marketmaking activiteiten. De sterke toename bij het actiefbedrijf van de bank is in 1997 voor een aanzienlijk deel gefinancierd met externe middelen. De bank nam uit de kapitaalmarkt voor aanzienlijke bedragen op aan onderhandse (achter gestelde) leningen, waardoor het totaal van Overige toevertrouwde middelen steeg tot bijna f 3,9 miljard, en de post Achtergestelde schulden toenam met f 52 miljoen. Daarnaast heeft de bank voor het eerst een beroep gedaan op de openbare kapitaalmarkt; in juli 1997 werd zeer succesvol een 10-jarige obligatielening ten bedrage van f250 miljoen uitgegeven. Voorts slaagde de bank erin, ondanks toenemende concurrentie en de grote aantrekkingskracht van de beleggingsmarkten, haar volume Spaargelden te laten groeien tot f 2,8 miljard, een stijging van 2,5%. Samenhangend met de opheffing van de niet-openbare Voorziening Algemene Risico’s (VAR) per 1 januari 1997 hebben de banken in hun jaarrekeningen een open Fonds voor algemene bankrisico’s (FAR) gevormd. Ook de Friesland Bank heeft een Fonds voor algemene bankrisico’s ingericht en per begin 1997 daarin f 50 miljoen gestort; de omvang van dit fonds is, gelet op de omvang en het bedrijf van de bank, zodanig groot dat in 1997 geen aanvullende dotaties nodig werden geacht. Het geconsolideerde vermogen van de bank nam toe tot f 448,8 miljoen, waarbij het derdenbelang ad f 5,4 miljoen betrekking heeft op het minderheidsbelang in Friesland Bank Securities. Met inbegrip van het FAR en de post Achtergestelde schulden is het Aansprakelijk groepsvermogen van de bank in 1997 met f 141 miljoen gegroeid tot f 694 miljoen. Resultaat De totale baten namen in 1997 met 28,2% toe tot f 216,2 miljoen. Alle inkomstencategorieën droegen Friesland Bank Jaarverslag 1997 13

Jaarverslagen Friesland Bank | 1997 | | pagina 26