Euro en de muntunie is een fenomeen dat in de wereldhistorie op deze schaal nog niet eerder is vertoond. Veel studie is gemaakt van de te verwachten financieel-economische en monetaire effecten; te oordelen naar de politieke rust waarmee men in de Europese landen de aanloopperiode naar de Euro beleeft en de politieke wil tot kwalificatie, bestaat er brede consensus over het unieke belang van een Europese munt. De invoering van de Euro zal ieder raken, de particulier, het bedrijfsleven en in het bijzonder de financiële instellingen. De banken van de deelnemende landen worden in hoge mate geconfronteerd met de aanpas sing van hun infrastructuur bij de overgang van de nationale munten op de Euro. Hoge kosten moeten worden gemaakt om onder meer computersystemen en producten Euro-proof te maken. Met name het naast elkaar functioneren van de nationale munt en de Euro in de periode 1999 - 2002 leidt tot complexe situaties. Naast deze interne problematiek staan de banken voor de taak hun particuliere en zakelijke relaties voor te lichten en te adviseren over de consequenties van de Euro voor hun financiële zaken. Feitelijk is daarmee het overgrote deel van de algemene publieksvoorlichting op de schouders van de banken komen te liggen. De Friesland Bank zal per 1 januari 1999 vrijwel al haar bestaande producten in Euro kunnen voeren; daarnaast zullen nieuwe producten in Euro worden uitgebracht. Dit betekent dat de cliënt waar zij dat wenst Euro-producten van de bank kan afnemen. De bank verwacht dat met name de internationaal werkende zakelijke klant in snel tempo zal overschakelen op het gebruik van de Euro. De voorlichting van de bank aan haar relaties betreft met name de consequenties die de Euro heeft op de bedrijfsvoering van haar zakelijke relaties, in het bijzonder die voor het betalingsverkeer. De bank heeft daartoe een permanent geopende Euro-helpdesk ingericht en verzorgt een groot aantal presentaties voor ondernemers in samenwerking met externe specialisten. Daarnaast wordt in de vaste publicaties van de bank doorlopend aandacht aan de Euro besteed. De komende maanden zal de Euro-voorlichting van de bank worden geïntensiveerd. Balans In 1997 is de vennootschappelijke structuur van de Friesland Bank-groep aangepast. De beëindiging van de spaarbankvrijstelhng in de vennootschapsbelasting heeft ertoe geleid dat de Stichting Spaarbank der Friesland Bank N.V. door middel van een juridische fusie is opgegaan in Friesland Bank N.V. Hetzelfde vond plaats bij de Stichting Spaarbank van de Spaar en Voorschotbank N.V. te Surhuisterveen, een 100%-dochteronderneming van de bank. In dit verband is voorts Friesland Bank Holding N.V. als houdstermaatschappij geplaatst tussen Friesland Bank N.V. en haar aandeelhouders, de Vereniging Friesland Bank en de Stichting Preferente Aandelen Friesland Bank.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1997 | | pagina 25