40 Vreemde valuta Het totale bedrag van de in buitenlandse valuta luidende bestanddelen, omgerekend naar de valuta waarin de jaarrekening is opgemaakt, bedraagt aan de actiefzijde van de balans f 65.255.000 en aan de passiefzijde van de balans f 70.267.000. Het beleid van de bank is erop gericht eventuele valutarisico’s af te dekken door middel van valutatermijncontracten. De per balansdatum openstaande valutatermijncontracten, die nagenoeg allemaal bestaan uit dekkingstransacties, bedragen f 11.481.000. Derivaten Derivaten zijn financiële instrumenten belichaamd in contracten waarvan de waarde afhankelijk is van één of meer onderliggende activa, referentieprijzen of indices. Voorbeelden van derivaten zijn valutatermijncontracten, swaps, opties en forward rate agreements. Transacties in derivaten worden door de bank alleen afgesloten ter afdekking van de eigen rente- en valutarisico's. Naast het marktrisico (het risico vanwege verandering van bijvoorbeeld rente en koers) bestaat er ten aanzien van derivaten ook een kredietrisico. Het kredietrisico wordt bepaald door het mogelijke verlies dat ontstaat als een tegenpartij in gebreke blijft. Een indicatie van dit kredietrisico is het zogenaamde (ongewogen) kredietequivalent. Indien dit kredietequivalent wordt gewogen met het tegenpartijrisico (over het algemeen banken) resteert het gewogen kredietequivalent. Het ongewogen kredietequivalent van alle derivatencontracten tezamen bedraagt f 62.050.000, overeenkomend met 0,9% van het balanstotaal. Het gewogen kredietequivalent van alle derivatencontracten tezamen bedraagt f 12.410.000. Friesland Bank Jaarverslag 1996

Jaarverslagen Friesland Bank | 1996 | | pagina 58