van de actuele waarde, rekening houdende met de geschatte economische levensduur en eventuele restwaarde. Onroerende zaken niet in eigen gebruik wor den gewaardeerd tegen opbrengstwaarde bij willige verkoop, met uitzondering van in aan bouw zijnde panden, die voor de bestede kos ten worden opgenomen. De bedrijfsmiddelen zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs onder toepassing van jaarlijk se lineaire afschrijvingen afhankelijk van de ge schatte levensduur. Voorzieningen De in de Voorziening voor pensioenen en VUT begrepen verplichtingen betreffende de rege ling inzake vrijwillig vervroegde uittreding (VUT) zijn berekend met inachtneming van deelnamekans en sterfterisico en contant gemaakt tegen een rekenrente van 5% (1995: 6%). De Voorziening voor latente belastingverplich tingen is bestemd voor belastingverplichtingen die in de toekomst kunnen ontstaan in verband met tijdelijke verschillen tussen fiscale en com merciële waardering. De latente belastingen betreffende onroerende zaken worden ge waardeerd tegen de contante waarde, waarbij deze contante waarde wordt bepaald door discovering op basis van de netto rente en loopduur van de desbetreffende latenties. On der netto rente wordt verstaan de op langere termijn te verwachten rente van langlopende leningen onder aftrek van belasting op basis van het effectieve belastingtarief. De overige latente belastingen worden opgenomen tegen het nominale tarief. Wettelijke reserve niet-uitgekeerde winst deelnemingen Een wettelijke reserve wordt gevormd voor winsten van deelnemingen welke niet worden uitgekeerd. Grondslagen voor resultaatbepaling De rentebaten en rentelasten worden verant woord in het boekjaar waar zij betrekking op hebben. Renteresultaten op off-balance- sheet-instrumenten die dienen om de eigen positie van de bank af te dekken worden over eenkomstig de gehedgde positie verantwoord. De provisiebaten en provisielasten worden ten gunste gebracht van het boekjaar waar zij be trekking op hebben. De personeels- en andere beheerskosten wor den toegerekend aan het boekjaar waar zij be trekking op hebben. Bij de berekening van de belastingdruk wordt rekening gehouden met fiscale faciliteiten zo als de deelnemingsvrijstelling. De overige met de waardering van activa en passiva samenhangende resultatencompo nenten zijn reeds toegelicht bij de Grondslagen voor de waardering. 29 Friesland Bank Jaarverslag 1996

Jaarverslagen Friesland Bank | 1996 | | pagina 45