Toelichting 27 Inleiding Deze jaarrekening is opgesteld in overeen stemming met de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, Boek 2, Titel 9, het Besluit jaar rekening banken, het Besluit modellen jaar rekening alsmede de aanbevelingen van De Nederlandsche Bank N.V. betreffende de jaarrekening van banken als bedoeld in arti kel 415 Boek 2 BW. De jaarrekening van Friesland Bank N.V. is gedeponeerd bij het Handelsregister, gehouden bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden. Grondslagen voor de samenvoeging In de samengevoegde jaarrekening zijn de cij fers begrepen van Friesland Bank N.V. gecon solideerd met haar directe en indirecte deelne mingen in groepsmaatschappijen, de Stichting Spaarbank der Friesland Bank N.V., de Spaar en Voorschotbank N.V. te Surhuisterveen ge consolideerd met haar deelneming en de Stichting Spaarbank van de Spaar en Voor schotbank N.V. Grondslagen voor de waardering Algemeen De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde, tenzij hierna of in de toe lichting bij de desbetreffende balanspost an ders is vermeld. De lopende interest op vorderingen en schul den is, voor zover bij de toelichting op de des betreffende post niet anders is medegedeeld, opgenomen onder Overlopende activa dan wel Overlopende passiva. Vreemde valuta De activa en passiva in vreemde valuta en - de ter dekking van het valutarisico - afgesloten termijncontracten worden in guldens omgere kend tegen de contante koersen per balansda tum. De resultaten uit dezen hoofde worden in de winst- en verliesrekening verantwoord on der het Resultaat uit financiële transacties. Bankiers en Kredieten De vorderingen opgenomen onder de posten Bankiers en Kredieten worden gewaardeerd op het nominale bedrag, onder aftrek van noodzakelijk geachte waardeverminderingen. Van het systeem van onderwaardering, als be doeld in artikel VI van de Wet van 17 maart 1993 houdende bepalingen voor de jaarreke ning van banken, wordt gebruik gemaakt. De toevoegingen en onttrekkingen aan deze on derwaardering worden stelselmatig bepaald en tezamen met de mutaties in de waardever minderingen van vorderingen onder Waarde veranderingen van vorderingen in de winst- en verliesrekening verwerkt. Hierbij wordt ge streefd naar een minimum omvang van deze onderwaardering, die in redelijke verhouding staat tot de risico’s die via deze onderwaar dering moeten worden opgevangen. De over de mutaties in deze onderwaardering te beta len of terug te ontvangen belasting wordt ten laste of ten gunste van de onderwaardering gebracht. Rentedragende waardepapieren De beleggingsportefeuille rentedragende waardepapieren omvat alle rentedragende waardepapieren die tot de vaste activa beho ren en beleidsmatig bestemd zijn om als een belegging te worden aangehouden. Rentedra gende waardepapieren die tot de beleggings portefeuille behoren worden gewaardeerd te gen aflossingswaarde minus een waardever mindering in geval van verminderde volwaar digheid. Het verschil met de verkrijgingsprijs dat het karakter van interest heeft (het agio en disagio), wordt in evenredigheid met de reste rende looptijd als rentebate c.q. negatieve ren- Friesland Bank Jaarverslag 1996

Jaarverslagen Friesland Bank | 1996 | | pagina 43