18 Ten dele is dit terug te voeren op een toename van de personeelskosten met 6%. Hier ligt een directe samenhang met de groei van het bank bedrijf en het aantal medewerkers dat bij de bank in dienst is. Rekening houdend met de invoering van de 36-urige werkweek voor het merendeel van de werknemers bij de bank is het aantal personeelsleden gestegen van 698 naar 750. Overigens is het te verwachten dat een verdere groei van het bedrijf van de bank vrijwel geheel zal kunnen worden opgevangen door efficiencyvergroting en automatisering. De huidige inspanningen van de bank op het gebied van de aanpassing en verbetering van haar interne organisatie en op het gebied van toepassing van informatietechnologie blijken uit de krachtige toename van de post Andere beheerskosten, die steeg met 29% tot f38,1 miljoen. Zo is in 1996 het automatise- ringsplatform van de bank met bijbehorende databases vervangen door een nieuw hoog waardig computersysteem, geheel ingericht voor een verdere groei van het bankbedrijf. Ook heeft de bank met het oog op de invoering van de Euro per 1 januari 1999 en dejaar-2000 problematiek interne projecten opgezet. In het verslagjaar is voorts een begin gemaakt met de aanleg van een zeer modem bankbreed net werk, dat alle kantoren en het hoofdkantoor met elkaar verbindt. Deze technische infra structuur is de basis voor een sterke upgrading van de totale logistiek binnen de Friesland Bank-organisatie, en zal leiden tot een aan merkelijke verkorting van doorlooptijden bin nen de bank. In combinatie met een aanpas sing van de organisatie betekent dit voor de klant dat in de loop van 1997 een duidelijke ver hoging van de servicegraad merkbaar zal zijn. AFSCHRIJVINGEN De afschrijvingen vertoonden een aanmerkelij ke daling van 16%, voornamelijk terug te voe ren op het feit dat een aanzienlijk deel van de hardwarecomponent van de bancaire informa tiesystemen inmiddels volledig was afgeschre ven. Naar verwachting zal overigens deze da ling een incident blijken; voor 1997 zal het af- schrijvingsniveau weer liggen op het gemiddel de peil van de afgelopen jaren. WAARDEVERANDERINGEN VAN VORDERINGEN Het bedrag dat werd gedoteerd aan de Onder waardering van vorderingen bleetten opzichte van 1995 ongewijzigd. Hoewel de portefeuille kredieten in omvang duidelijk toenam, werd gezien de ontwikkeling van de feitelijke krediet- verliezen in de afgelopen jaren, de kwaliteit van het voorzieningenbeleid en de absolute om vang van de voorziening, een verdere verho ging van de dotatie niet nodig geacht. BELASTINGEN EN NETTOWINST De belastingdruk nam over het afgelopen jaar licht toe, in lijn met de stijging van de bruto winst. Overigens is de relatieve belastingdruk gematigd, omdat een deel van de baten wordt genoten onder het deelnemingsregime in de vennootschapsbelasting. De nettowinst kwam uit op f 32,5 miljoen, een stijging met 15,1%. Uitgedrukt als percentage van het gemiddeld zichtbaar eigen vermogen bedroeg de nettowinst 9,7%. Hierbij is rekening gehouden met de storting van de financierings- preferente aandelen per 1 oktober 1996. Friesland Bank Jaarverslag 1996

Jaarverslagen Friesland Bank | 1996 | | pagina 31