17 Daarbij bleven de baten uit het betalingsver keer ondanks de groei van de relatiekring vrij wel gelijk. Hierbij speelt een rol dat de bank en haar klanten het betalingsverkeer steeds mo derner en efficiënter afwikkelen. Vooral komt dit tot uiting in de sterk gegroeide verkoop van onze electronic banking-pakketten Multicash voor ondernemingen en Homecash voor parti culiere relaties. Beide pakketten zijn 'state-of- the-art’ en betekenen voor de gebruiker naast het gemaksaspect een wezenlijke verlaging van de kosten van het betalingsverkeer. Als het om kleine betalingen gaat, vragen de ontwik kelingen rond de Chipknip en haar mededin gers alle aandacht. Voor het publiek en de bankcliënt is concurrentie tussen de verschil lende betaalkaarten en -systemen zeer verwar rend en inefficiënt. De bank vertrouwt erop haar cliënten, zowel particulier als onderne mer, op het juiste moment te kunnen voorzien van goed uitgeteste en gangbare betaalsyste men. De provisiebaten uit hoofde van effectenbe middeling en vermogensbeheer namen met 45% sterk toe. De zeer actieve opstelling van de bank op alle terreinen van de effecten dienstverlening wordt door bestaande en nieu we relaties zeer gewaardeerd. In het verslag jaar leidde dat tot een krachtige groei in het aantal en de omvang van de effectendepots. Naast een verdere professionalisering van de advisering was het effectenbedrijf actief op het gebied van onderhandse plaatsingen van ef fectenfondsen, waaronder de plaatsing van participaties beleggingsfonds Ducatus. Voorts was de bank actief in het ontwikkelen van niet- beursgenoteerde op maat gemaakte beleg gingsproducten. De introductie van scheep vaart- en onroerendgoedbeleggingen voor de meervermogende particuliere belegger via on derhandse participaties verliep zeer succes vol. Aan expertise op het gebied van Private Banking, een activiteit waarmee de bank van ouds niet sterk werd geassocieerd, is de laat ste jaren veel aandacht besteed. Het succes hiervan blijkt uit de duidelijke groei van het aan tal nieuwe relaties in dit segment. De verzekeringsactiviteiten van de bank, geor ganiseerd via haar dochterbedrijf Friesland Bank Assurantiën ontwikkelden zich tevreden stellend. Dit komt onder meer tot uitdrukking in een stijging van de provisie-inkomsten uit as surantiebemiddeling met 6%. De belangrijkste ontwikkeling op assurantiegebied was in het verslagjaar met name de sterk toegenomen verkoop van levensverzekeringsproducten. RESULTAAT UIT FINANCIËLE TRANSACTIES Het resultaat uit financiële transacties daalde met f0,7 miljoen tot f2,2 miljoen. De bank heeft als beleidsdoelstelling om geen noe menswaardige handel voor eigen rekening te bedrijven op de rente- en valutamarkten, en om de resultaten van de bank niet mede op de ze activiteiten te baseren. De geringe jaarlijkse mutaties onder dit hoofd worden hieruit ver klaard. PERSONEELS- EN ANDERE BEHEERSKOSTEN Aan de lastenzijde was er sprake van een rela tief sterke kostenstijging in het verslagjaar. Het totaal van de bedrijfslasten nam toe met 10%. Friesland Bank Jaarverslag 1996

Jaarverslagen Friesland Bank | 1996 | | pagina 30