Verslag van de Raad van Bestuur ll In ons vorig jaarverslag hebben wij uitvoerig stil gestaan bij de beleidsstrategie van onze bank voorde middellange termijn. In 1996 is aan de ze strategie onverminderd uitvoering gegeven. Daarbij ongetwijfeld ook geholpen door het feit dat 1996 een uitermate gunstig jaar voor onze bank was. Zo steeg in het verslagjaar het ba lanstotaal met bijna 9% tot f 7,2 miljard; een stijging die volledig past in de trendmatige groei gedurende de afgelopen jaren. De netto winst nam tegelijkertijd toe met 15,1% tot f 32,5 miljoen. Deze winststijging werd gereali seerd terwijl de investeringen in automatise ring en de uitgaven ten behoeve van de reorga nisatie duidelijk hoger uitvielen dan in eerste in stantie waren geprognotiseerd. De gunstige ontwikkeling bij onze bank en bij de gehele bancaire sector in Nederland geven aan dat de Nederlandse economie een goed jaar achter de rug heeft. De economische groei over 1996 bedroeg 2,7% van het bruto binnen lands produkt. Daarmee steekt het groeitempo van de Nederlandse economie gunstig af bij dat van de ons omringende landen. Zo blijft de groei in de Europese Unie beperkt tot slechts 1,6%. Voor het komende jaar is de Europese Commissie ten aanzien van de economische groei optimistisch gestemd. Er wordt verwacht dat de gemiddelde groei over 1997 in de Euro pese Unie zal uitkomen op 2,3%. Er wordt daarbij uitgegaan van een gematigde inflatoire ontwikkeling. Uiteraard was er bij dit gemiddel de van 1,6% over 1996 duidelijk sprake van sterke onderlinge verschillen tussen de diverse lidstaten. Wat Duitsland betreft, dit land bleef steken onder dat Europese gemiddelde. De groei in ons buurland, de economische motor van de Europese Unie, hapert nadrukkelijk. De Duitse economie groeide in 1996 slechts met een magere 1,4%. De effecten daarvan zijn ook duidelijk merkbaar. Een oplopende werkloos heid tot een niveau, zoals nog nooit eerder na de Tweede Wereldoorlog is geregistreerd en een voortdurend dalend vertrouwen van de consument. Aangezien onze economie sterk afhankelijk is van de Duitse moet deze gang van zaken ons zorgen baren. Immers deze slechte performance van de Duitse economie zal met een zekere vertraging maar toch na ver loop van tijd een negatieve invloed hebben op de onze. De verwachtingen dat de Duitse eco nomie zich in 1997 al zal herstellen zijn niet hoog gespannen. Een eventueel herstel zal op de korte termijn afhangen van een matiging van de loonkosten en op de lange termijn van in grijpende veranderingen in de economische en sociale structuur. Het is vooralsnog de vraag, of daarvoor in Duitsland consensus kan wor den gevonden. De drijvende kracht achter de groei van de Ne derlandse economie in het verslagjaar is niet alleen de export geweest, maar vooral ook de binnenlandse bestedingen. De volumegroei van de consumptieve bestedingen van gezin nen bedroeg namelijk over het verslagjaar 3,1 Dit is het hoogste groeipercentage van de afgelopen vijfjaar. In 1995 lag de toename nog op 1,9%. De sterkste toename gold de be stedingen aan duurzame consumptiegoede ren met een groei van ruim 4%. Deze toename van de particuliere consumptie was een be langrijke stimulans voor het Nederlandse be Friesland Bank Jaarverslag 1996

Jaarverslagen Friesland Bank | 1996 | | pagina 24