29 en, rekening houdende met de gewogen ge middelde looptijd van de beleggingsportefeuil le, in de winst- en verliesrekening als rente, naar gelang van toepassing positief dan wel negatief, volgtijdelijk verantwoord. Indien voornoemde resultaatverwerking er toe leidt dat per saldo meer rentelasten worden geacti veerd dan rentebaten worden gepassiveerd, wordt het meerdere direct als rentelast in de winst- en verliesrekening opgenomen. De handelsportefeuille rentedragende waar depapieren omvat alle rentedragende waarde papieren die verhandelbaar zijn, en niet tot de vaste activa behoren en worden aangehouden om op korte termijn een transactieresultaat mee te behalen. Rentedragende waardepapie ren die tot de handelsportefeuille behoren wor den gewaardeerd tegen marktwaarde. De re sultaten uit dezen hoofde worden in de winst en verliesrekening gerubriceerd onder Resul taat uit financiële transacties. Aandelen De beleggingsportefeuille Aandelen omvat alle aandelen die tot de vaste activa behoren en be leidsmatig bestemd zijn om als een belegging te worden aangehouden. Aandelen die tot de beleggingsportefeuille behoren, worden ge waardeerd tegen marktwaarde. Alle koersmu- taties op deze aandelen worden over een her- waarderingsreserve' geleid. Voorzover deze herwaarderingsreserve onvoldoende is om ne gatieve koersmutaties op te vangen, worden deze koersmutaties ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. De handelsportefeuille aandelen omvat alle aandelen die verhandelbaar zijn, en niet tot de vaste activa behoren en worden aangehouden om op korte termijn een transactieresultaat mee te behalen. Aandelen die tot de handels portefeuille behoren worden gewaardeerd te gen marktwaarde. Niet-genoteerde aandelen worden gewaardeerd tegen de geschatte op- brengstwaarde. De resultaten uit dezen hoofde worden in de winst- en verliesrekening gerubri ceerd in de post Resultaat uit financiële trans acties. Deelnemingen Deelnemingen waarin direct of indirect invloed van betekenis wordt uitgeoefend op het zake lijke en financiële beleid worden gewaardeerd tegen netto-vermogenswaarde zoveel moge lijk berekend volgens de grondslagen van deze jaarrekening, aan de hand van de meest recen te gegevens van deze ondernemingen. Good will, zijnde het verschil tussen de verkrijgings- prijs en de netto-vermogenswaarde, wordt in het jaar van verwerving in het eigen vermogen verwerkt. Dividend wordt in mindering ge bracht op de waarde van de deelneming in het jaar van ontvangst. Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen Onroerende zaken in eigen gebruik worden ge waardeerd tegen actuele waarde, afgeleid van de vervangingswaarde op basis van continuï teit en functionaliteit. Deze waarde wordt be paald op basis van een zodanige, geregeld roulerende taxatie, dat in een periode van tien jaar alle gebouwen ten minste eenmaal zijn ge taxeerd door een externe taxateur. Waarde- ringsaanpassingen uit hoofde van taxaties worden onder aftrek van de contante waarde van de latente belastingen ten gunste of ten laste van een herwaarderingsreserve ge bracht. De afschrijvingen geschieden op basis van de actuele waarde, rekening houdende met de geschatte economische levensduur en eventuele restwaarde. Onroerende zaken niet in eigen gebruik wor den gewaardeerd tegen opbrengstwaarde bij willige verkoop, met uitzondering van in aan bouw zijnde panden, die voor de bestede kos ten worden opgenomen. Friesland Bank Jaarverslag 1995

Jaarverslagen Friesland Bank | 1995 | | pagina 31