door de wijze waarop de Friesland Bank dit be heer uitoefent. Dat gebeurt namelijk in overleg en samenspraak met de relatie. De drie beleggingsfondsen van de bank ken den een behoorlijke groei. Het gezamenlijke toevertrouwde vermogen kwam eind 1995 uit op f 366 miljoen, een toename van 11%. BETALINGSVERKEER De Friesland Bank heeft al vroeg de mogelijk heden van electronic banking onderkend voor zowel zakelijke relaties als voor particuliere cliënten. Daarom is zij opgetreden als stimula tor en drager van het Zeus-project. Dat initiatief van de middelgrote en kleine banken in Neder land is gericht op het ontwikkelen van een ei gen systeem van electronic banking. Zeus is een goed systeem, maar om strategische re denen hebben wij er afscheid van genomen en zijn wij in 1995 overgestapt op Multicash. Met de introductie van dat systeem zijn wij in 1995 begonnen. Inmiddels is het bij een aantal rela ties al tot volle tevredenheid in gebruik. Hoewel de start plaatsvindt in Arnhem en om streken, een regio waar de Friesland Bank slechts een beperkt aantal relaties heeft, heb ben wij vanaf het begin deelgenomen aan de ontwikkeling en introductie van de Chipknip. Onze verwachting is dat deze een grote vlucht zal nemen. De Friesland Bank probeert haar relaties te sti muleren zo veel mogelijk gebruik te maken van de nieuwste mogelijkheden op het gebied van het betalingsverkeer. De groei daarvan is hoog vergeleken met het landelijk beeld. In combina tie met de efficiencyverbeteringen stelt deze trend ons in staat op het terrein van de tarife ring van het betalingsverkeer het terughouden de beleid te handhaven. ASSUR ANTIEBEDRIJF Onze dochterondernemingen in de assurantie- sector, Friesland Bank Assurantiën B.V. en Friesland Bank Assuradeuren B.V., kunnen op nieuw terugzien op een uitstekend jaar. De provisiebaten uit levensverzekeringen ste gen met 8%. Doordat de overheid zich verder terugtrekt van het terrein van de sociale verze keringen, groeit bij relaties de behoefte aan meer inzicht in hun toekomstige financiële po sitie. De bank betrekt het leven- en pensioen- bureau van Friesland Bank Assurantiën steeds vaker bij het maken van analyses voor advie zen die gericht zijn op inkomensbescherming en vermogensopbouw. Ook de inkomsten uit schadeverzekeringen namen toe met 8%. In 1995 hebben wij voor de particuliere markt onder eigen label een drietal hoogwaardige verzekeringsprodukten gebracht. Het betreft een opstal-, een inboe del- en een aansprakelijkheidsverzekering. Deze ontwikkeling past in het streven van de bank naar het aanbieden van een compleet en geïntegreerd bancair- en verzekeringsadvies. SOCIALE ZAKEN De totale personeelsbezetting van de Friesland Bank (inclusief de dochterondernemingen) is in 1995 met ruim 5% gestegen. Deze aanwas is een gevolg van onze groei en van de gekozen strategie van investeren in human capital. In af wachting van de volledige vernieuwing van de automatisering bleef het daarnaast noodzake lijk een aantal medewerkers voor bepaalde tijd een dienstverband aan te bieden om een perio de van tijdelijke extra werkzaamheden te over bruggen. Vacatures vervullen wij zoveel moge lijk intem via doorstroming. Om in de toekomst te kunnen beschikken over hoog gekwaiifi- 22 Friesland Bank Jaarverslag 1995

Jaarverslagen Friesland Bank | 1995 | | pagina 24