tefeuille bedroeg globaal 12%. Wij zagen een wikkeld. Het totale volume aan spaargeld nam toename van het volume vooral in het midden- toe met 1,5%. en kleinbedrijf en in de dienstverlenende sector. EFFECTENBEDRIJF Ook in de gezondheidszorg deed zich een be Zowel beleggers in aandelen als die in vastren vredigende ontwikkeling voor. De scheep tende waarden hebben in 1995 goede resulta vaartsector vertoonde een beheerste groei. ten geboekt. De rentedaling in het verslagjaar Daarnaast werd de positie van de bank in de werd onder meer veroorzaakt door de econo detailhandel verder verstevigd. mische ontwikkelingen in de Verenigde Staten. Wij kunnen constateren dat de Friesland Bank Daar was sprake van enige angst voor een re haar positie op de zakelijke markt de laatste ja- cessie. Gevoegd bij de valuta-ontwikkelingen, ren doorlopend versterkt. Het is verheugend de lagere inflatie en een soepel monetair beleid dat onze dienstverlening bij ondernemers in de in de kernlanden van Europa leidde dat gege gehele noordelijke regio zo goed aanslaat. ven tot een sterkere daling van de kapitaal- Voor 1996 voorzien wij een verdere groei, voor marktrente in ons land dan verwacht. Het ef al buiten Friesland. fectieve rendement op 10-jarige staatslenin SPAARBEDRIJF gen kwam uit op het relatief lage niveau van net De ontwikkeling van het spaarbedrijf in 1995 is boven de 6% per ultimo 1995. Ook de geld beïnvloed door een daling van zowel de korte marktrentes gingen naar een laag niveau. als de lange rente. Vanwege de relatief lage ren Dankzij dit gunstige renteklimaat hebben de te op de kortlopende deposito's maken steeds meeste aandelenbeurzen het zeer goed gedaan. meer particuliere beleggers gebruik van de Pro- Koplopers in Europa waren de beurzen in Groot- fijtplusrekening. Het saldo daarvan is dagelijks Brittannië, Zwitserland en Nederland. Ook die in opvraagbaar en er wordt een aantrekkelijke de Verenigde Staten behaalden een goede sco rente op vergoed. In het verslagjaar verviel een re. De Amsterdamse AEX-index steeg met 17% groot aantal spaarbewijzen. Voor herbelegging en realiseerde daarmee vanuit het perspectief werd veelvuldig gebruik gemaakt van het Klim- van de Nederlandse belegger een derde plaats spaardeposito en het Rentegroeispaardeposi- bij internationale vergelijkingen. to. Daardoor kon de Friesland Bank groten De stijging van de koersen ging gepaard met deels voorzien in haar behoefte aan lang geld. hogere omzetten. Vooral transacties van insti Op het gebied van bedrijfsspaarregelingen zijn tutionele zijde zorgden voor een meer dan ge wij opnieuw zeer actief geweest. Een bevredi middelde groei. De provisie-inkomsten van het gende aanwas van spaargelden was daarvan effectenbedrijf van de Friesland Bank waren het gevolg. Steeds meer bedrijven en instellin meer afhankelijk van de ontwikkelingen in het gen stellen hun medewerkers in staat gebruik particuliere beleggingssegment. De totale pro- te maken van de regelingen die de rijksover visiebaten lagen in dezelfde orde van grootte heid in 1994 heeft ingesteld. als in 1994. Het aantal cliënten dat zijn vermo Door al deze ontwikkelingen hebben de bespa gen bij onze bank in beheer gaf, nam in 1995 ringen van de bank zich in 1995 positief ont- verder toe. Deze groei wordt positief beïnvloed 21 Friesland Bank Jaarverslag 1995

Jaarverslagen Friesland Bank | 1995 | | pagina 23