19 van de rentemarge vaststellen. De Opbreng sten uit effecten en deelnemingen namen toe met ruim f 11,2 miljoen. Verreweg de belang rijkste factor achter deze stijging is het resul taat uit hoofde van de deelneming F. van Lan- schot Bankiers; ook de overige deelnemingen en effecten genereerden een positieve bijdrage aan de verbetering van het resultaat. De Provi- siebaten namen toe met 8,1% tot f26,9 mil joen. Evenals in het vorige verslagjaar leverden de gunstige uitkomsten op het gebied van de assurantiebemiddeling hieraan de belangrijk ste bijdrage. Het Resultaat uit financiële trans acties verdubbelde tot f 2,9 miljoen, doordat de bank adequaat kon profiteren van de ont wikkelingen op de rentemarkten, waar zowel de korte als de lange rente sterk daalden. Het aandeel van deze inkomstenbron in het totaal van de baten is met 1,9% overigens beschei den. In het risicoprofiel van de bank past niet een substantiële afhankelijkheid van de naar hun aard sterk wisselende resultaten op finan ciële transacties. Het totaal der baten steeg in het verslagjaar met f 14,6 miljoen tot f 152,8 miljoen, een stijging van 10,5%. De bedrijfslasten namen in 1995 toe met f 7,9 miljoen (8,0%) tot f 106,6 miljoen. De perso neelskosten nemen met f 67,0 miljoen hiervan het grootste deel voor hun rekening. De stijging van deze kostenpost was met 3,2% gematigd. De Andere beheerskosten namen toe met 20,9%; deze naar verhouding sterke toename is vooral terug te voeren op de automatise- ringsinspanningen. De post Waardeverande ringen van vorderingen werd met f 2,5 miljoen verhoogd tot f 12,5 miljoen, samenhangend met de voortgaande groei van de kredietporte feuille. De kwaliteit van de kredietportefeuille van de bank is overigens onveranderd zeer be vredigend. Het totaal der lasten steeg met f 10,4 miljoen tot f 119,1 miljoen, overeenko mend met een toename van 9,6%. Het Bedrijfsresultaat voor belastingen verbe terde in 1995 zeer aanzienlijk. De toename be droeg f 4,1 miljoen ofwel 13,9%. De belasting druk daalde met 25,2% aanmerkelijk, hoofdza kelijk doordat de sterk gestegen Opbrengsten uit effecten en deelnemingen voor het grootste deel onder de deelnemingsvrijstelling belas tingvrij worden genoten, terwijl de daarmee verbonden financieringslasten in mindering mogen worden gebracht op de fiscale winst. De nettowinst verbeterde met f 6,0 miljoen tot f28,2 miljoen. Dit betekent een winststijging van 27,0%. Uitgedrukt als percentage van het gemiddelde Eigen vermogen steeg de rentabi liteit tot 9,8% (1994: 8,0%). Het hogere resul taat komt ook tot uitdrukking in een verbeterde baten/lasten-verhouding. Deze kwam uit op 1,43 tegen 1,40 in het vorige verslagjaar. ONTWIKKELING VAN DE BALANS De meest in het oog springende volume-ont- wikkeling aan de actiefzijde was de stijging van de kredietverlening. Deze groeide met f386 miljoen tot f4.066 miljoen, een stijging met 10,5%. De commerciële kredietverlening aan de private sector nam toe met 9,5% tot f 3.733 miljoen. De groei van de kredietverlening aan de zakelijke sector was een zeer belangrijke component van deze toename. De post Rente dragende waardepapieren vertoonde een stij ging met f 254 miljoen tot f 1.079 miljoen. De toename betreft vrijwel geheel de aankoop van staatsobligaties in het kader van het balansbe heer van de bank. De relatief belangrijke stij ging van de post Deelnemingen met f 12 mil- Friesland Bank Jaarverslag 1995

Jaarverslagen Friesland Bank | 1995 | | pagina 21