18 De winst heeft zich de afgelopen jaren uitste kend ontwikkeld. Afgezet tegen het peiljaar 1991 is de stijging over de afgelopen vijf jaar hoger geweest dan de Raad van Bestuur zich tot doel stelde. Wij waren namelijk uitgegaan van een winststijging die parallel liep aan de groei van het balanstotaal. Door de extra gun stige ontwikkeling van de winst is het rende ment op eigen vermogen aanzienlijk verbeterd en wel van 5,4% in 1991 naar 9,8% in 1995. Onze lange-termijndoelstelling was 8,0%, te bereiken na een aanloopperiode van vijf jaar. Deze norm is niet alleen in de gestelde termijn gehaald, maar zelfs duidelijk overschreden. Voor de lange termijn gaan wij echter nog steeds uit van 8,0%. Als financiële lange-termijndoelstelling hante ren wij een verhouding tussen de baten en de bedrijfslasten van 1,40. Waar deze verhouding in 1991 nog 1,24 bedroeg, is het verheugend dat deze ratio voor 1995 uitkomt op 1,43. De Friesland Bank kan terugzien op een perio de van bevredigende expansie. Dit komt ook tot uitdrukking in het personeelsbestand. Liep bij andere andere banken het aantal medewer kers terug, bij de Friesland Bank is de perso neelsbezetting over de afgelopen periode ge stegen. Vanuit het oogpunt van werkgelegen heid is dit zeer verheugend. Bij een voortgaan de groei in dezelfde orde van grootte als de afgelopen jaren zal deze trend zich echter niet voortzetten. Het valt moeilijk te kwantificeren in hoeverre expansie en efficiencyverbetering door (vooral) automatisering de komende jaren per saldo zullen uitvallen. Bij het meest positie ve scenario valt te denken aan een stabilisatie van de personeelsomvang op ongeveer het huidige niveau. Voorwaarde daarvoor is een veranderingsgezinde instelling van onze me dewerkers. Die zal tot uitdrukking moeten ko men in het accepteren van job rotation en in al gemene zin in een hogere arbeidsmobiliteit. Voor een verdere uitdieping naar bedrijfsacti viteit verwijzen wij graag naar een van de vol gende hoofdstukken in dit verslag. RESULTATEN FRIESLAND BANK ALGEMEEN 1995 was voor de Friesland Bank een uitste kend jaar, zowel wat betreft de ontwikkeling van het resultaat als de groei van de activiteiten. De nettowinst nam toe met 27,0% tot f 28,2 mil joen. De balanstelling steeg met 5,2% tot ruim f 6,6 miljard. Bij de commerciële kredietverle ning kon een stijging van 9,5% worden gecon stateerd. De toevertrouwde middelen stegen met 6,2%. Over het geheel resulteert een beeld van voortgaande expansie bij een verder ver beterde rentabiliteit. In aanmerking nemende dat op de Nederlandse markt voor financiële dienstverlening sprake is van scherpe concur rentieverhoudingen, acht de bank deze be- drijfsuitkomsten zeer bevredigend. ONTWIKKELING VAN HET RESULTAAT De Rentebaten stegen tot f 105,3 miljoen, vrij wel gelijk aan het cijfer voor 1994. Hierbij moet worden aangetekend dat eind 1994 een signifi cant bedrag aan (achtergestelde) leningen is opgenomen ter financiering van een 25%-aan- delenparticipatie in F. van Lanschot Bankiers N.V. De financieringslasten van deze deelne ming komen aldus tot uitdrukking in de post Rentelasten, terwijl de baten uit hoofde van de deelneming worden verantwoord onder het hoofd Opbrengsten uit effecten en deelnemin gen. Rekening houdend met dit effect kan de bank, in tegenstelling tot 1994, een verbetering Friesland Bank Jaarverslag 1995

Jaarverslagen Friesland Bank | 1995 | | pagina 20