Toelichting Inleiding Deze jaarrekening is opgesteld in overeenstemming met de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, Boek 2, Titel 9, het Besluit jaarrekening banken, het Besluit modellen jaarrekening alsmede de aanbeve lingen van De Nederlandsche Bank N.V. betreffende de jaarrekening van banken als bedoeld in artikel 415 Boek 2 BW. De jaarrekening van de Friesland Bank N.V. is gedeponeerd bij het Handelsregister, gehou den bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden. Juridische herstructurering Ingaande 1 januari 1995 is de coöperatie ’Coöpera tieve Vereniging Friesland Bank b.a.’ omgezet in de naamloze vennootschap 'Friesland Bank N.V.’. De naamloze vennootschap zal het uitgeoefende bedrijf van de coöperatieve vereniging voortzetten. Grondslagen voor de samenvoeging In de samengevoegde jaarrekening zijn de cijfers be grepen van de Friesland Bank N.V. geconsolideerd met haar directe en indirecte deelnemingen in groepsmaatschappijen, de Stichting Spaarbank van de Friesland Bank N.V., de Coöp. Spaar en Voor schotbank b.a. te Surhuisterveen geconsolideerd met haar deelneming en de Stichting Spaarbank van de Coöp. Spaar en Voorschotbank b.a. Grondslagen voor de waardering Algemeen De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen de no minale waarde, tenzij hierna of in de toelichting bij de desbetreffende balanspost anders is vermeld. De lopende interest op vorderingen en schulden is, voorzover bij de toelichting op de desbetreffende post niet anders is medegedeeld, opgenomen onder Overlopende activa dan wel Overlopende passiva. Vreemde valuta De activa en passiva in vreemde valuta en de - ter dekking van het valutarisico - afgesloten termijncon tracten worden in guldens omgerekend tegen de contante koersen per balansdatum. De resultaten uit dezen hoofde worden in de winst- en verliesrekening verantwoord onder het Resultaat uit financiële trans acties. Bankiers en kredieten De vorderingen opgenomen onder de posten Ban kiers en Kredieten worden gewaardeerd op het nomi nale bedrag, onder aftrek van noodzakelijk geachte waardeverminderingen. Van het systeem van onder waardering, als bedoeld in artikel VI van de Wet van 17 maart 1993 houdende bepalingen voor de jaarre kening van banken, wordt gebruik gemaakt. De toe voegingen en onttrekkingen aan deze onderwaarde ring worden stelselmatig bepaald en tezamen met de mutaties in de waardeverminderingen van vorderin gen onder Waardeveranderingen van vorderingen in de winst- en verliesrekening verwerkt. Hierbij wordt gestreefd naar een minimum omvang van deze on derwaardering, die in redelijke verhouding staat tot de risico’s die via deze onderwaardering moeten worden opgevangen. De over de mutaties in deze on derwaardering te betalen of terug te ontvangen be lasting wordt ten laste of ten gunste van de onder waardering gebracht. Rentedragende waardepapieren De beleggingsportefeuille Rentedragende waarde papieren omvat alle rentedragende waardepapieren die tot de vaste activa behoren en beleidsmatig be stemd zijn om als een belegging te worden aange houden. Rentedragende waardepapieren die tot de beleggingsportefeuille behoren worden gewaar deerd tegen aflossingswaarde minus een waardever mindering in geval van verminderde volwaardigheid. Het verschil met de verkrijgingsprijs dat het karakter van interest heeft (het agio en disagio), wordt in even redigheid met de resterende looptijd als rentebate c.q. negatieve rentebate verantwoord. Voorzover rentedragende waardepapieren die tot de beleg- 28 Friesland Bank Jaarverslag 1994

Jaarverslagen Friesland Bank | 1994 | | pagina 30