ten het traditionele werkgebied van de bank, wer den contracten afgesloten. Effectenbedrijf De meeste obligatiebeleggers zullen weinig goede herinneringen bewaren aan 1994. De Westeurope- se landen konden zich niet onttrekken aan de ren- te-ontwikkeling in de Verenigde Staten. Zo stond in Nederland per ultimo van het verslagjaar de kapi- taalmarktrente op 7,75%, bijna 2% hoger dan aan het eind van 1993. Ook veel aandelenbeurzen slo ten het jaar af op niveaus lager dan aan het begin van het jaar. Uiteraard was de rentestijging hieraan debet. Daarnaast kon het bedrijfsleven, ondanks vaak fraaie cijfers, niet altijd voldoen aan de veelal zeer hooggespannen winstverwachtingen. Gemiddeld gesproken hebben aandelenbeleggin gen een beter resultaat opgeleverd dan obligaties. Dit gold zeker ook voor Nederland waar de AEX- index het jaar nagenoeg onveranderd afsloot. Onder invloed van de ongunstige koersontwikke lingen lagen de provisie-inkomsten uit het effec tenbedrijf op een iets lager niveau dan in het zeer goede jaar 1993, toen een verdubbeling optrad. Het aantal effecten relaties nam wederom toe. Ook op het gebied van vermogensbeheer werd vooruitgang geboekt. Bij de vastrentende beleg gingsfondsen van de bank was sprake van een relatief goede performance. Het totale vermogen van de drie beleggingsfondsen van de bank be droeg per einde 1994 f 329 miljoen en lag daar mee op een iets hoger niveau dan ultimo 1993. Betalingsverkeer In 1994 is het aantal bankdiensten op het gebied van het betalingsverkeer verder uitgebouwd. De bank biedt haar relaties alle moderne instrumen ten om het betalingsverkeer, binnenlands en bui tenlands, efficiënt te verzorgen. Bij de zakelijke relaties van de bank nam de belangstelling voor electronic-banking in het verslagjaar sterk toe. Voorts werden tweemaal zoveel betaalautoma ten (BEA’s) geïnstalleerd als in 1993; een verdere groei ligt in de rede. Ten behoeve van de particu liere klanten werd het netwerk van gelduitgifte- automaten (GEA’s) verder uitgebouwd. Het in 1993 ingevoerde systeem van telefonisch be schikbare rekeninginformatie (saldofoon) blijkt in een zeer grote behoefte te voorzien. Ten aanzien van de tarifering van het betalingsverkeer hand haaft de bank haar terughoudende opstelling. Assurantiebedrijf Onze dochterondernemingen in de assurantie- sector, Friesland Bank Assurantiën B.V. en Friesland Bank Assuradeuren B.V., kunnen te rugzien op een uitstekend jaar. De totale assu- rantiebaten namen toe met 16%. De provisie- baten uit levensverzekeringen stegen met 9%. De steeds verdergaande flexibilisering en indivi dualisering van de pensioenregelingen en de ont wikkelingen rond WAO en AWW maken de rol van onze dochteronderneming als pensioenadviseur en vraagbaak in de markt steeds prominenter. De inkomsten uit schadeverzekeringen namen toe met 18%. Voor een belangrijk deel is dit te danken aan een actieve en persoonlijke marktopstelling. In het verslagjaar zijn twee kleine assurantieporte- feuilles overgenomen. Voorts werd in samenwer king met een vijftal grote verzekeraars een auto verzekering onder eigen merknaam gebracht. De eerste resultaten wijzen op een uitstekend groei perspectief. Naar verwachting zullen in 1995 op nieuw een aantal verzekeringsprodukten onder eigen label worden uitgebracht.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1994 | | pagina 24