onder invloed van de rentestijging op de kapitaal markt in de eerste helft van het verslagjaar. De ontwikkeling bij de Personeelskosten was ge matigd; hier trad een stijging op van 3,6% (1993: 14,2%) tot een totaal van f 64,9 miljoen. De Andere beheerskosten konden met 8,1 worden teruggebracht. Samenhangend met de voortgaande groei van de kredietportefeuille en een conservatief waarde- ringsbeleid werd onder het hoofd Waardeveran deringen van vorderingen f 10,0 miljoen (1993: f 5,9 miljoen) toegevoegd aan de voorziening voor debiteuren. De kwaliteit van de vorderingen van de bank onder de posten Bankiers en Kredieten heeft zich overigens in het verslagjaar niet gewijzigd. Verwachting voor 1995 Het jaar 1994 kenmerkte zich door onverwachte bewegingen op de financiële markten en het laat zich aanzien dat 1995 zich overeenkomstig zal gedragen. In dit licht moet men zich de betrekke lijkheid van prognoses voor ogen houden. Niette min verwacht de bank voor het lopend jaar een gematigde verdere groei van het commerciële bankbedrijf, en een duidelijke verbetering van het resultaat. Kredietbedrijf Bij het particuliere bedrijf werd het eerste halfjaar gekenmerkt door een zeer sterke vraag naar wo- ningfinancieringen. Gedurende de eerste zes maanden lag de produktie van woninghypothe- ken 17% hoger dan de overeenkomstige periode van 1993. Na de zomervakantie begon de wo ningmarkt, die tekenen van overspanning was gaan vertonen, zich te stabiliseren en liep het aantal hypotheekverstrekkingen terug. Verzadi gingsverschijnselen traden eveneens op in de recreatieve woningmarkt. Uiteindelijk bedroeg de hypotheekverstrekking in het verslagjaar f 340 miljoen. De vraag naar consumptieve finan cieringen nam in het verslagjaar met 25% toe; in totaal werd voor f 70 miljoen aan consumptieve leningen en kredieten verstrekt. In de zakelijke markt was er sprake van een ver dere doorgroei bij het grotere midden- en klein bedrijf in geheel Noord-Nederland. Daarbij streeft de bank naar penetratie in markten en be drijfstakken waarin de bank traditioneel commer cieel minder present is. Een nieuwe markt waarop de bank zich het afgelopen jaar met beleid heeft begeven is de scheepvaartsector. Dit wordt me de ingegeven door de verwachtingen die de bank heeft van deze branche, met name voor de gehe le noordelijke regio. Spaarbedrijf In 1994 bleef de groei van de spaargelden bij het Nederlandse bankwezen beperkt tot 0,6%. Hier bij steekt de toename van het spaargeld bij de bank met 2,7% gunstig af. De laatste jaren zijn in toenemende mate traditionele spaargelden be legd in de beleggingsfondsen die door vrijwel alle financiële instellingen worden gevoerd. Hoewel de rentabiliteit van deze beleggingsvormen in het verslagjaar sterk onder druk stond, was er geen sprake van een massale terugstroom van liquidi teiten naar de meer traditionele spaarvormen. De bank beschikt thans over een zeer breed pakket van spaar- en beleggingsprodukten voor de par ticulier en kan constateren dat daarmee de con currentie uitstekend het hoofd wordt geboden. In het verslagjaar was de bank voorts zeer actief op het gebied van bedrijfsspaarregelingen. Met een groot aantal ondernemingen, met name ook bui- 21 Friesland Bank Jaarverslag 1994

Jaarverslagen Friesland Bank | 1994 | | pagina 23