geen enkele aanleiding gaf. Toen voorts ook de Federal Reserve - door geringere verhogingen dan analisten verwachtten - de indruk wekte niet al te vastberaden te anticiperen, ontstond een negatief sentiment, waarin allerlei geruchten di rect tot verdere verhogingen leidden. Kapitaalmarkttarieven in Nederland - Nederlandse staatsleningen 5-8 jaar 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 Bron: Datastream De stijging van de kapitaalmarktrente in de Ver enigde Staten sleurde Europa mee. Ten dele ver rassend omdat velen aannamen, dat de sterke koppeling van voorheen tussen beide kapitaal markten niet meer zo duidelijk aanwezig zou zijn, terwijl voorts verondersteld mocht worden, dat men oog zou hebben voor het conjuncturele fa severschil tussen West-Europa en de Verenigde Staten. Tot oktober ging de ontwikkeling van de kapitaalmarktrente in de Verenigde Staten en Duitsland gelijk op (en daarmee ook in Neder land). Pas vanaf oktober - toen er in beide landen een niveau van 7,6% was bereikt - trad er een ontkoppeling op. Terwijl de Amerikaanse kapi taalmarktrente nog verder steeg tot 7,9% en de rest van het jaar rond dat niveau bleef schomme len, liep de Duitse kapitaalmarktrente licht terug. De daling van de inflatie en de afnemende geld- groei, die binnen de normen van de Bundesbank bleef, gaven toen wel voldoende vertrouwen. Uiteraard gold dat ook voor Nederland, alhoewel het negatieve rente-écart, waarbij onze kapitaal marktrente onder die van de Duitse lag - een uit zonderlijke situatie die zich vanaf de tweede helft van 1992 voordeed - weer verdween. Het gevolg was, dat de Nederlandse kapitaalmarktrente in december 1994 op 7% uitkwam. Daarmee werd een verrassend rentejaar afgesloten. Resultaten Friesland Bank in 1994 Algemeen De bank ziet terug op een goed jaar. Bedrijfsom vang en nettowinst namen toe met 7% respectie velijk 10%, waarmee de lijn van doorgaande groei kon worden vastgehouden. De stijging van de winst met f 2 miljoen tot ruim f 22 miljoen is voor een belangrijk deel terug te voeren op de volume- expansie in het commerciële bankbedrijf; het balanstotaal overschreed daarmee de grens van f 6 miljard. Tegen de achtergrond van een voort- gaande intensivering van de concurrentie op de Nederlandse markt voor financiële dienstverle ning aan met name de particulier, acht de bank deze cijfers bevredigend. Volume-ontwikkeling De balanstelling steeg met 7,0% tot f 6.312 mil joen (1993:9,7%). Bij de Kredietverlening aan de private sector werd een toename van 5,4% ge realiseerd (1993: 11,8%); hiermee kwam het to taal aan uitstaande kredieten op f 3.681 miljoen. 19 Friesland Bank Jaarverslag 1994

Jaarverslagen Friesland Bank | 1994 | | pagina 21