een bijdrage leveren aan een verder herstel van de conjunctuur. Een voorwaarde is dan wel, dat de loonkostenstijgingen in de pas lopen met de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Anders leidt dat tot prijsverhogingen. En daarvoor is de Duitse export uitermate gevoelig. Te meer omdat ook van een verdere waardestijging van de Duitse mark een remmende werking uitgaat. Groei bbp Verenigde Staten, Verenigd Koninkrijk, Duitsland - Verenigde Staten -Verenigd Koninkrijk -[Duitsland 1983 1984 1985 1 986 1987 1988 1989 1 990 1991 1992 1993 1994 Bron: Datastream Uiteraard is het herstel van de conjunctuur in West-Europa verheugend. Echter, wij mogen niet voorbijgaan aan een negatieve structurele ontwik keling, die op termijn steeds meer haar invloed zal laten gelden. Elders, maar zeker ook in Nederland. Transport en communicatie hebben de wereld verkleind. Zij zorgen ervoor, dat economische ac tiviteiten zich steeds gemakkelijker over de wereld verplaatsen en daar neerslaan waar de loonkosten laag zijn. Daarbij gaat het zeker niet alleen maar om verplaatsing van uitsluitend ongeschoolde arbeid in de produktie. Het bedrijfsleven in West-Europa is van dit proces zowel de stimulator als het slacht offer. Deze verschuiving van economische activi teiten zal ook leiden tot een egaliseren van de wel vaartsverschillen op mondiaal niveau. Het is de moeite waard om te zien hoe groot de verschui vingen in welvaartsniveau, dat wil zeggen gemeten in het bbp per hoofd van de bevolking, nu al zijn geweest. Een vingerwijzing geeft bijvoorbeeld een ranglijst naar land. Opvallend is de positie die Ne derland inneemt. Ons land zakt op die ranglijst steeds verder weg. Stonden wij in 1970 binnen de Europese Unie na Luxemburg nog op de tweede plaats, op dit ogenblik nemen wij nog slechts de zevende plaats in. Die teruggang is mede het ge volg van de relatief geringe omvang van de be roepsbevolking in onze samenleving. Die omvang wordt vooral bepaald door het aantal jongeren en ouderen. In vele ontwikkelingslanden is door een hoog geboortecijfer het aantal nog niet produktie- ve jongeren erg hoog, waarvoor in de toekomst geen werkgelegenheid te vinden is. Dit heeft op de samenleving daar vaak een destabiliserend effect, omdat het extremisme in de hand werkt. Maar de aanwezigheid van goed gemotiveerde jeugd bete kent ook extra vitaliteit en dynamiek. In Nederland, maar ook in alle andere Westeuropese landen, is juist het aantal ouderen procentueel omvangrijk. Er is hier sprake van een sterke vergrijzing. Uit een rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau blijkt dat het aantal Nederlanders van 15 tot 25 jaar in 1971 29% van de totale bevolking bedroeg. In 1993 bedroeg dat percentage nog slechts 15%. 13 Friesland Bank Jaarverslag 1994

Jaarverslagen Friesland Bank | 1994 | | pagina 15