Verslag van de Raad van Bestuur Het jaar 1994 zal in de geschiedenis van de Friesland Bank geboekstaafd worden als een his torisch jaar. Niet zozeer door de bedrijfsuitkom- sten, alhoewel er in het verslagjaar een hogere nettowinst werd bereikt dan ooit eerder het geval was, maar vooral door de ingrijpende veranderin gen in haar structuur en haar beleid. Beide zijn geen uitvloeisel van een wijziging in onze strate gie, want die is onveranderd gebleven. Namelijk een strategie, die gebaseerd is op twee uitgangs punten, het in stand houden van een gezond en concurrerend bankbedrijf en het behoud van zelf standigheid. Het in stand houden van een gezond en concurrerend bankbedrijf houdt in, dat de Friesland Bank voldoende schaalgrootte moet hebben om alle bankdiensten aan te bieden en in staat moet zijn om een moderne technologische infrastructuur te bekostigen. Als middelgrote al gemene bank heeft de Friesland Bank ruim schoots de noodzakelijke omvang en een daarbij passend winstniveau. Een vereiste voor de toe komst is echter niet alleen schaalgrootte, maar ook flexibiliteit en het vermogen snel op nieuwe ontwikkelingen in te spelen. Om daaraan te vol doen moet niet alleen de organisatie van de on derneming worden aangepast, maar bleek het ook wenselijk te zijn om de gehele juridische structuur te wijzigen. Na een grondige voorberei ding en na breed overleg werd in september in een ledenvergadering het unanieme besluit genomen afscheid te nemen van de coöperatieve structuur en verder te gaan als naamloze vennootschap. Daarmee kwam er een einde aan een periode van ruim tachtig jaar, waarin de Friesland Bank als coöperatieve vereniging tot grote bloei kwam. Gestart als Coöperatieve Zuivelbank groeide zij sedert de jaren zeventig uit tot een algemene bank voor het gehele bedrijfsleven en voor de particulier in de provincie Friesland. Daardoor is het aandeel van de leden van de coöperatie in het totaal van de bancaire activiteiten sterk afgeno men en zal het bij een voortgaande expansie nog verder afnemen. Een N.V.-structuur sluit dan ook beter aan bij de huidige situatie en bij de plannen voor de toekomst. Wel is ervoor gekozen om de band met de eigen regio zo hecht mogelijk te hou den. Vandaar dat de enige aandeelhouder van de nieuwe N.V., die op 1 januari 1995 van start is ge gaan, een vereniging is geworden, waarvan de le den de voormalige leden van de coöperatieve vereniging zijn. Er is bij deze constructie door de leden al aangegeven, dat deze niet belemmerend moet zijn voor verdere ontwikkelingen. Van minstens even grote betekenis is de samen werking die in 1994 tot stand kwam tussen de Friesland Bank en F. van Lanschot Bankiers, ge vestigd te ’s-Hertogenbosch. Deze samenwer king is een logisch vervolg op de goede onder linge contacten, die er gedurende de laatste jaren tussen beide banken zijn gegroeid. Het gaat hier om twee zeer specifieke, middelgrote banken, die elk een gevestigde naam hebben en die het handhaven en versterken van hun eigen identiteit als uitgangspunt hanteren. Door deze goede onderlinge contacten is het be sef gegroeid, dat een blijvende strategische sa menwerking, op het commerciële vlak, voor bei de banken een synergie-effect heeft. Om nu deze strategische samenwerking een stevige concrete basis te geven heeft de Friesland Bank een actie ve rol gespeeld in het verzelfstandigingsproces van F. van Lanschot Bankiers N.V. en heeft de 11 Friesland Bank Jaarverslag 1994

Jaarverslagen Friesland Bank | 1994 | | pagina 13