Verslag van de directie De internationale economische situatie In het verslagjaar nam het verschil in groeitempo - gemeten in bruto binnenlands produkt (bbp) - tussen de verschillende westerse economieën, zoals dit zich al sedert 1990 begon af te tekenen, nog verder toe. Dit kwam mede door een niet ge lijk oplopen van de conjunctuurbeweging in de Angelsaksische landen en in de Westeuropese landen. In 1991 belandden de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk in een recessie. In West-Eu ropa viel de terugval mee, er trad daar aanvanke lijk slechts een vertraging van de groei op. Deze minder negatieve ontwikkeling was te danken aan de Duitse hereniging per 1 juli 1990. Deze veroorzaakte in Duitsland een sterke groei van de bestedingen waarvan de andere Europese lan- Grafiek I Groei bbp Verenigde Staten, Verenigd Koninkrijk, Duitsland - Verenigde Staten - Verenigd Koninkrijk - Duitsland 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1 993 Bron: Datastream den en met name Nederland door middel van een stevige exportgroei konden profiteren. Zie hier voor grafiek I. Dit bestedingseffect was echter spoedig uitge werkt en Europa kreeg vervolgens met de keerzij de van de hereniging te maken. De kosten van de eenwording vielen veel hoger uit dan aanvanke lijk was geraamd en omdat deze niet uit een ver hoging van de belastingen werden gefinancierd, wakkerde de inflatie in Duitsland aan. Deze steeg tot 5,5% over 1992 - het hoogste percentage van alle Westeuropese landen - en leidde tot een strak monetair beleid van de Bundesbank. Daar door daalde de inflatie in West-Duitsland in 1993 tot 4,2%, een percentage, dat de Bundesbank te hoog vindt. Tegelijkertijd daalde het bbp in West- Duitsland over 1993 met maar liefst 1,9%, de grootste teruggang sedert de Tweede Wereld oorlog. Illustratief voor de moeilijke situatie waar in het Duitse bedrijfsleven is beland. In het bin nenland wordt het bedrijfsleven geconfronteerd met een zwakke vraag, mede omdat de consu ment door de sterk oplopende werkloosheid voorzichtiger is geworden. Maar ook het bedrijfs leven is terughoudend want de investeringen daalden met 10%. Terwijl de situatie op de ex portmarkten evenmin rooskleurig was. Een hoog prijsniveau en een traditioneel exportpakket, waarbij de nadruk ligt op de metaalnijverheid en met name de machinebouw, maken het Duitse bedrijfsleven kwetsbaar op de buitenlandse markten. Een aanzienlijke inflatie, gevoegd bij een reces sie, betekende dat er in de Duitse economie in 1993 sprake was van een stagflatie. Wanneer 7 I Friesland Bank Jaarverslag 1993

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 9