Zeilsteen, 17e eeuw. Eenvoudig Engels kompas waarvan de roos, ter voorkoming van ex tra slijtage aan de kompaspen, kan worden vastgeklemd. Waar schijnlijk gebruikt als rijtuigkompas in de vorige eeuw. Stuk natuurlijk magneetsteen gebruikt om een kompasnaald mee te magnetiseren. Deze stenen werden gebruikt voordat men in staat was magnetisme door middel van een elektrische spoel in een naald op te wekken. Nederlands Scheepvaartmuseum, Amsterdam pagina 27 Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen pagina 4 Zeilsteen, 17e eeuw. Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen pagina 27 Deviatiekompas door W. Heath te Devonport, Engeland, 1855. Gebruikt om de deviatie (afwijking veroorzaakt door het scheeps- magnetisme) te bepalen. Nederlands Scheepvaartmuseum, Amsterdam pagina 4 Penkompas, 1866. Kompasroos zonder naald waarmee de gezeilde koers en de af geleg de weg door middel van pennen in gaten konden worden vastgelegd. Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen pagina 27 Thomsonkompas met 8 naalden zonder compensatiemiddelen. Ge noemd naar de uitvinder Sir William Thomson (zie de inleiding). Kom pas is cardanisch en verend opgehangen. Gebruikt vanaf circa 1870 tot in de 20e eeuw. Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen pagina 6 Hangkompas, door P. Pieterze te Harlingen, 18e eeuw. Dit kompas is ook van onderen afleesbaar. Het hing in de kooi van de schipper, zodat deze ook daar kon controleren of het schip de goede koers volgde. Fries Scheepvaartmuseum, Sneek pagina 45 Draagbaar kompas. Geschikt voor boot- en loodskompas. Eind 19e eeuw. Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen pagina 6 Peilkompas, door Dirk Metz te Amsterdam, 1750. Kompas voor gebruik aan land door landmeters. Het kon op een statief worden geplaatst en is voor zien van een viertal vizieren. Nederlands Scheepvaartmuseum, Amsterdam pagina 45 Azimuthkompas, 19e eeuw. Geschonken aan de Stuurmansharmonie in 1857. Gebruikt voor het vinden van de variatie (de hoek tussen richting geografische en mag netische noordpool). Zonder compensatiemiddelen. Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen pagina 6 Kompas in koperen ketel, begin 18e eeuw. Het huis is cardanisch opgehangen in een houten kist met schuifdeksel. Het kompas werd gebruikt op het stoomschip de Nijverheid dat de beurtdienst van Sneek op Amsterdam onderhield. Fries Scheepvaartmuseum, Sneek pagina 45 Standaard kompas in koperen nachthuis, circa 1890. Afkomstig van de Engelse radarsleepboot ’Isaac Wilson’ gebouwd in 1889 te North Shields door Hopple co. Groot 123 brt, reder Grange mouth and Forth Towing Co. te Grangemouth. Aldaar gesloopt circa 1952. Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen pagina 22 Droog kompas van Nederlandse makelij in houten nachthuis, 1850. Het kompas kon door een olielamp worden verlicht, de afvoer van de rook en walm is aan de linkerzijde van de afbeelding zichtbaar. Nederlands Scheepvaartmuseum, Amsterdam pagina 51 Droog kompas, door F. Smeding te Enkhuizen, in houten huis, begin 20e eeuw. Het kompas is afkomstig van Pieter Jelies Zeldenrust uit Molkwerum, die op de Staverse jol K-47 voer. Fries Scheepvaartmuseum, Sneek pagina 22 Droog stuurkompas in houten huis met een ovaal kijkglas, 19e eeuw. Fries Scheepvaartmuseum, Sneek pagina 51 Vloeistofkompas in koperen nachthuis, 1e kwart 20e eeuw. Omstreeks 1936 gebruikt op de douanebotter ’Pietemella de Snooi’. Nederlands Scheepvaartmuseum, Amsterdam pagina 22 Droog kompas van Engelse makelij in geel koperen ketel, 19e eeuw. De kompasketel is cardanisch opgehangen. Fries Scheepvaartmuseum, Sneek pagina 51 Vloeistofkompas dat van onderen werd afgelezen en dat wegens ruimtegebrek op kleine schepen in het plafond van de stuurhut werd gemonteerd. 20e eeuw. Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen Het samenstellen van de foto-collage in dit jaarverslag is tot stand gekomen in samenwerking met het Nederlands Scheepvaartmuseum te Amsterdam, het Noordelijk Scheepvaartmuseum te Groningen en het Fries Scheepvaartmuseum te Sneek. 55 I Friesland Bank Jaarverslag 1993

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 57