r/z panden, welke voor de bestede kosten worden op genomen. De bedrijfsmiddelen worden gewaardeerd tegen de verkrijgingswaarde verminderd met de afschrijvin gen. Deze afschrijvingen bedragen voor inventaris sen 10% per jaar en voor de onder dit hoofd opgeno men computerinstallaties 25% per jaar. Voorzieningen Op de balans worden voorzieningen opgenomen te gen verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op de balansdatum onzeker is doch redelijkerwijs te schatten, tegen op de balansdatum bestaande risi co’s ter zake van bepaalde te verwachten verplich tingen of verliezen waarvan de omvang redelijkerwijs is te schatten en tegen kosten welke in een volgend boekjaar zullen worden gemaakt, mits het maken van die kosten zijn oorsprong mede vindt in het boekjaar of in een voorafgaand boekjaar en de voorziening strekt tot gelijkmatige verdeling van lasten over een aantal boekjaren. De ’Voorziening voor latente belastingen’ is bestemd voor belastingverplichtingen die in de toekomst kun nen ontstaan in verband met tijdelijke verschillen tus sen fiscale en commerciële waardering. De belas- tinglatenties worden gewaardeerd tegen de contante waarde, waarbij deze contante waarde wordt be paald door discontering op basis van de netto rente en loopduur van de desbetreffende latenties. Onder netto rente wordt verstaan de over langere termijn te verwachten rente van langlopende leningen onder aftrek van belasting op basis van het effectieve be lastingtarief. De ’Voorziening VUT-regeling’ wordt berekend met inachtneming van deelnamekans en sterfterisico en contant gemaakt tegen een rekenrente van 6% (1992: 8%). Grondslagen voor de resultaatbepaling De rentebaten en -lasten worden verantwoord in het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. Rente resultaten op off-balance-sheet-instrumenten die dienen om de eigen positie van de bank af te dekken worden overeenkomstig de gehedgde positie ver antwoord. De provisiebaten en -lasten worden verantwoord in het jaar van ontvangst c.q. betaling. De personeels- en andere beheerskosten worden toegerekend aan het boekjaar waarop zij betrekking hebben. Bij de berekening van de belastingdruk wordt reke ning gehouden met fiscale faciliteiten zoals de deel- nemingsvrijstellling. De overige met de waardering van activa en passiva samenhangende resultatencomponenten zijn reeds toegelicht bij de ’Grondslagen voor de waardering’. 261 Friesland Bank Jaarverslag 1993

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 28