ring in geval van verminderde volwaardigheid. Het verschil met de verkrijgingsprijs dat het karakter van interest heeft, wordt in evenredigheid met de reste rende looptijd als interestbate c.q. negatieve inte- restbate verantwoord. Voor zover rentedragende waardepapieren die tot de beleggingsportefeuille behoren worden verkocht, worden de resultaten, re kening houdende met de gewogen gemiddelde loop tijd van de beleggingsportefeuille, in de winst- en ver liesrekening als rente, naar gelang van toepassing positief dan wel negatief, volgtijdelijk verantwoord. Indien voomoemde resultaatverwerking er toe leidt dat per saldo meer rentelasten worden geactiveerd dan rentebaten worden gepassiveerd wordt het meerdere direct als rentelast in de winst- en verlies rekening opgenomen. Rentedragende waardepapieren die tot de han delsportefeuille behoren worden gewaardeerd tegen marktwaarde. De resultaten uit dezen hoofde wor den in de winst- en verliesrekening gerubriceerd onder de post ’Resultaat uit financiële transac ties'. Aandelen Aandelen die tot de beleggingsportefeuille behoren worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Alle koersmutaties op deze aandelen worden over een herwaarderingsreserve geleid. Voor zover deze her- waarderingsreserve onvoldoende is om negatieve koersmutaties op te vangen worden deze koersmu taties ten laste van de winst- en verliesrekening ge bracht. Aandelen die tot de handelsportefeuille behoren worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Niet-ge- noteerde aandelen en andere niet-vastrentende waardepapieren worden gewaardeerd tegen de ge schatte opbrengstwaarde. De resultaten uit dezen hoofde worden in de winst- en verliesrekening geru briceerd onder de post 'Resultaat uit financiële trans acties’. Deelnemingen Deelnemingen waarin direct of indirect invloed van betekenis wordt uitgeoefend op het zakelijke en fi nanciële beleid worden gewaardeerd tegen netto- vermogenswaarde zoveel mogelijk berekend vol gens de grondslagen van deze jaarrekening, aan de hand van de meest recente gegevens van deze on dernemingen. Goodwill, zijnde het verschil tussen de verkrijgingsprijs en de netto-vermogenswaarde, wordt in het jaar van verwerving in het eigen vermo gen verwerkt. Deelnemingen waarin de bank geen invloed van be tekenis uitoefent op het zakelijke en financiële beleid worden gewaardeerd tegen actuele waarde. De waardemutaties worden over een herwaarderingsre serve geleid. Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen Onroerende zaken in eigen gebruik worden gewaar deerd tegen actuele waarde, afgeleid van de vervan gingswaarde op basis van continuïteit en functionali teit. Deze waarde wordt bepaald op basis van een zodanige, geregeld roulerende, taxatie dat in een pe riode van 10 jaar alle gebouwen ten minste eenmaal zijn getaxeerd door een externe taxateur. Waarde- ringsaanpassingen uit hoofde van taxaties worden onder aftrek van de contante waarde van de latente vennootschapsbelasting ten gunste of ten laste van de 'Reserve waardering onroerende zaken’ ge bracht, die in de balans in de post ’Herwaarderings reserve’ is begrepen. De afschrijvingen geschieden op basis van deze actuele waarde, rekening houden de met de geschatte economische levensduur en restwaarde. Onroerende zaken niet in eigen gebruik omvatten on der meer verhuurde gedeelten van bedrijfsgebou wen, bedrijfsgebouwen in aanbouw en overige on roerende goederen, bestemd voor de verhuur. Waar dering vindt plaats tegen opbrengstwaarde bij willige verkoop, met uitzondering van in aanbouw zijnde

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 27