F Toelichting N Gewijzigde presentatie Ingaande het boekjaar 1993 zijn de bepalingen van de EG-richtlijn betreffende de jaarrekening van ban ken van toepassing geworden. De hieruit voort vloeiende wijzigingen zijn in deze jaarrekening ver werkt. De vergelijkende cijfers zijn zoveel mogelijk aangepast. Tevens zijn de aanbevelingen van De Ne- derlandsche Bank N.V. betreffende de jaarrekening van banken als bedoeld in artikel 415 Boek 2 BW ge volgd. Grondslagen voor de samenvoeging In de samengevoegde jaarrekening zijn de cijfers van de volgende instellingen begrepen: Coöp. Ver. Friesland Bank b.a. geconsolideerd met haar directe en indirecte meerderheidsdeelnemin- gen; Stichting Spaarbank der Coöp. Ver. Friesland Bank b.a.; de met de Friesland Bank gelieerde banken, te we ten: Coöp. Spaar en Voorschotbank b.a. te Surhuister- veen en haar Stichting Spaarbank van de Coöp. Spaar en Voorschotbank b.a. te Surhuisterveen, ge consolideerd met haar meerderheidsdeelneming; Coöp. Spaarbank ’De Bildtse Bank’ u.a. te Sint An- naparochie; Coöp. Spaarbank ’Berlikum’ b.a. te Berlikum; Stichting Nutsspaarbank te Arum; Nutsspaarbank Damwoude en Omstreken te Dam- woude; Stichting Spaarbank Mid-Fryslên te Grou. Het belang in de meerderheidsdeelnemingen be draagt in alle gevallen 100%. Ingaande 1 januari 1994 zijn de Coöp. Spaarbank ’De Bildtse Bank’ u.a., de Coöp. Spaarbank ’Berlikum’ b.a. en de Stichting Spaarbank Mid-Fryslän een juri dische fusie aangegaan met de Coöp. Ver. Friesland Bank b.a. respectievelijk de Stichting Spaarbank der Coöp. Ver. Friesland Bank b.a. Naar verwachting zal in 1994 een juridische fusie met de Stichting Nuts spaarbank te Arum en de Nutsspaarbank Damwou de en Omstreken tot stand komen. Bovengenoemde fusies zullen nagenoeg geen invloed hebben op het groepsvermogen. De jaarrekening van de Coöp. Ver. Friesland Bank b.a. is gedeponeerd bij het Handelsregister, gehou den bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden. Grondslagen voor de waardering Algemeen De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen de no minale waarde, tenzij hierna of in de toelichting bij de desbetreffende balanspost anders is vermeld. De lopende interest op vorderingen en schulden is, voorzover bij de toelichting op de desbetreffende post niet anders is medegedeeld, opgenomen onder 'Overlopende activa’ en ’Overlopende passiva’. Vreemde valuta Bedragen in vreemde valuta zijn omgerekend tegen de laatst bekende koersen in 1993; de koersresulta- ten uit dezen hoofde worden in de winst- en verlies rekening verantwoord onder het ’Resultaat uit finan ciële transacties’. Bankiers en kredieten De vorderingen opgenomen onder de posten ’Ban kiers’ en ’Kredieten’ worden gewaardeerd op het no minale bedrag onder aftrek van noodzakelijk geachte waardeverminderingen. Van het systeem van onder waardering, als bedoeld in artikel VI van de Wet van 17 maart 1993 houdende bepalingen voor de jaarre kening van banken, wordt gebruik gemaakt. De over de mutaties in deze extra afwaardering te betalen of terug te ontvangen belasting wordt ten laste of ten gunste van deze extra afwaardering gebracht. Rentedragende waardepapieren Rentedragende waardepapieren die tot de beleg gingsportefeuille behoren worden gewaardeerd te gen aflossingswaarde minus een waardeverminde- 24 Friesland Bank Jaarverslag 1993

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 26